Psikolojik tedavi bu hale getirdi

Salı 08.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009 19:17
ABONE OL

Denizli'de 26 yaşındaki kadın, psikolojisi bozulduğu için gittiği hastanede doktor tarafından yüksek dozda verilen 2 ilaç nedeniyle vücudunun ve yüzünün şiştiğini, yükselen ateşinin günlerce düşmediğini ve derisinin döküldüğünü iddia etti. Doktor ise hastasının zamanında kontrollere gelmediğini savunarak, ilaçların yan etkisiyle rahatsızlandığını açıkladı.

Denizli'de eşiyle ayrıldıktan sonra annesiyle birlikte yaşamaya başlayan 1 çocuk annesi 26 yaşındaki Sultan Akman, psikolojik rahatsızlık geçirdi. Bunun üzerine Akman, geçtiğimiz Eylül ayında Denizli Devlet Hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Psikolog Ceyhan Balcıoğlu'na tedavi oldu. Doktor Balcıoğlu da genç kadına Lamictal ve Seroguel isimli sakinleştirici ilaçları yazdı. Sultan Akman'ın iddiasına göre doktor, her iki ilaçtan da günde birer tablet almasını istedi. Ancak ilaçlarlar yan etki yapınca vücudu ve yüzü şişen Sultan Akman tanınmaz hale geldi.

HASTA: "YÜKSEK DOZDA VERMİŞ", DOKTOR: "KONTROLLERE GELMEDİ"

Ateşi yükselen ve derileri de dökülmeye başlayan genç kadın, yapılan kan tahlillerinde ilaçlarına yüksek dozda verildiğinin saptandığını söyleyerek, 19 Kasım'da Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yattım. Burada uygulanan tedaviyle yüzümdeki ve vücudumdaki şişlikler giderildi. Ayrıca, vücudumda su toplamıştı. Onlar da alındı. Ağzımın içi hala yara olduğundan henüz taburcu etmediler. Psikolojik rahatsızlıktan ötürü gittiğim hastanede az daha ölüyordum" dedi. Psikolog Ceyhan Balcıoğlu ise yanlış tedavinin söz konusu olmadığını savunarak, "Hastanın sürekli kontrol altında tutulması gerekiyordu. İlaçları kullanmaya başladıktan sonra kontrollere zamanın gelmedi. Her ilacın yan etkisi vardır. İlaçların dozunu daha sonra düşürdük ama hasta kendine iyi bakmadı. Ben kusurum olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.