Uçan ambulanslar için yeşil kart yeterli

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar da hizmet alabiliyor. Diyarbakırlı 9 çocuk babası Yorgun, hayatı kurtarılanlardan biri. Kalbi durdu, hava ambulansında elektroşokla yaşama döndü

Salı 08.12.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı'na bağlı hava ambulansları özellikle Doğu'da pek çok hayatın kurtulmasını sağlıyor. Yolu izi olmayan, zor ulaşılan köylere inen helikopterler ölümün kenarındaki insanları yaşama taşıyorlar. Son bir yıldır bu helikopterle hastanelere taşınan hastaların kurtuluş öyküleri köylerde masal gibi anlatılmaya başlandı. Hastaların çoğu yeşil kartlı. Tek yapılması gereken 112 Acil Servis'in aranması. Telefonun ucundaki ses durumun ne kadar acil olduğuna karar veriyor. 112 komuta merkezindeki görevliler önlerindeki bilgisayarlardan ambulansın ne kadar sürede hastaya ulaşabileceğini hesaplıyor. Rota belirleniyor en yakın hastaneye ya da mümkünse köye inen helikopter hastaların otuz beş dakika içinde hastaneye ulaşmasını sağlıyor. Bu sırada zamanla yarışılıyor. Havada duran kalpler çalıştırılıyor, kuvözde bebekler hayata tutunuyor, hatta doğum bile yaptırılabiliyor.

KÖY MEYDANINDA YIĞILDI

9 çocuk babası 39 yaşındaki Şirin Yorgun'da onlardan biri . Ailesini geçici işlerde çalışarak geçindiriyor bu yüzden hiç sosyal güvencesi olmamış bir tek yeşil kart alabilmiş. Yorgunlar Diyarbakır'ın Sivrice köyünde yaşıyorlar. Dağın tepesinde bulunan bu köyün yolları kış boyunca kapanıyor. Ve geçtiğimiz kış 39 yaşındaki Şirin Yorgun sabah namazından sonra köyün meydanında yığılıp kalıyor. İçtiği sigaraların etkisi ile kalp krizi geçiriyor. Köy muhtarı çaresizlik içinde 112 Acil Servis'i arıyor.

'HERHALDE ÖLDÜM UÇUYORUM'
20 dakika sonra köylerine ilk kez helikopter indiğini gören köy halkı meydana toplanıyor. Şirin Yorgun doktorlar tarafından sedyeye bindiriliyor helikopter gökyüzünde yükseliyor. Yorgun, "herhalde öldüm de uçuyorum, diye düşündüm. O sırada kalbimdeki ağrı arttı sonrasını hatırlamıyorum" diye anlatıyor o sırada yaşadıklarını. Gökyüzünde kalbi duruyor, helikopter ambulansta elektroşokla tekrar hayata döndürülüyor. Kalbinde hiç hasar olmadan hemen Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde tedaviye alınıyor. Kalp krizi geçirdikten sonra 35 dakika içinde anjiyoya alınıyor. Üç damarı değiştiriliyor. Şimdi sağlıklı... "Bizim köyde 1500 kişi yaşıyor, hepsi beni kenara çekip uçmak nasıl diye soruyor. Ben de havada öldüm sonra yeniden dünyaya geldim, gökyüzünde doğdum diye anlatıyorum" diyor.