7 kez kalbi durdu hafızasını yitirdi hayata tutundu

İstanbul'da figüranlık yaptığı TV dizisinin setinde kalbi duran ve 6 dakika beynine oksijen gitmeyen Fatma Elif Develi, yaşamını fotoğraflarla hatırlamaya çalışıyor

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Sinema ve televizyon dizilerinde figüranlık yapan, 4 ay önce sıcak havada süren çekim stresine dayanamayarak sette kalbi duran 33 yaşındaki Fatma Elif Develi, verdiği yaşam savaşını kazandı. Bir ay komada kaldıktan sonra taburcu edilen 2 çocuk annesi genç kadın, 7 kez kalbinin durması nedeniyle hafızasını büyük oranda kaybetti. Beynine 6 dakika boyunca oksijen gitmeyen Develi, ne evlendiği günü ne de çocuklarını doğurduğu anı hatırlıyor. Develi, bir televizyon kanalında yayınlanan "Ömre Bedel" adlı dizinin çekimleri için 23 Ağustos'ta Zeytinburnu'ndaki sete eşi ve oğluyla beraber gitti. Çekim, akşam saatlerine kadar sürdü. Yoğun çekim stresine sıcak hava etkeni de eklenince genç oyuncunun kalbi daha fazla dayanamadı. Saat 19.00 sıralarında herkesin gözü önünde yere yığıldı.

DAVA AÇACAK

Sette ambulans olmadığı için eşini taksiyle Ermeni Hastanesi'ne götüren 39 yaşındaki Mustafa Develi, geçmişte aldığı ilk yardım eğitimi sayesinde yol boyunca kalp masajı ve suni teneffüs yaparak belki de onun hayatını kurtardı. Doktorların, eşinin 2 yıl içinde tamamen düzeleceğini söylediğini belirten Develi, "Kendine geldiğinde çocuklarımızı bile hatırlamadı. Hayatımızı 3 aydır fotoğraflarla hatırlatmaya çalışıyorum" ifadesini kullandı. Sette ambulans ve ilkyardım görevlisi olmadığı için yapımcı firmaya Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) avukatı Burhan Gün aracılığıyla dava açmaya hazırlandığını dile getiren Mustafa Develi, "Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na dava açılması için başvurduk. Ancak yapımcı firma ne aradı ne de sordu" dedi. Elif Develi ise "Bu süreçte en büyük desteği eşimden aldım. Evin temizliğini, yemeğimizi, çocukların bakımını tek başına üstlendi. O nedenle işini bırakmak zorunda kaldı" diye konuştu.