Bu fotoğrafın sırrı

Başbakan'ın, adaşı minik Recep Tayyip'in ailesiyle tanışıklığı cezaevi yıllarına uzanıyor. Erdoğan mahkûmiyetine karşı bir mitinge katılan anne Nesibe Erdoğan'ın fotoğrafını gazetede görmüş

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 Kasım'da ziyaret ettiği Malatya'da 4 yaşında bir erkek çocuğuyla yakından ilgilendi. Dizine oturtarak sevdiği çocuğa oyuncak verdi. Üstelik çocuğun adı da Recep Tayyip Erdoğan'dı. SABAH, bunun bir tesadüf olmadığını; Başbakan'la küçük adaşının ailesinin yıllar önce cezaevinde tanıştığını ortaya çıkardı. İşte o hikâye: Bulgaristan göçmeni bir ailenin kızı olan Nesibe Erdoğan, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu şiir nedeniyle tutuklanıp cezaevine konması üzerine, bunun haksızlık olduğunu düşündü. Ardından eşi Derviş Erdoğan ile birlikte, Fazilet Partisi'nin (FP) Çağlayan'da düzenlediği mitinge katıldı, Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını taşıdı. Nesibe Hanım'ın fotoğrafları ertesi gün bütün gazetelerin ilk sayfalarında yer aldı.

NİŞAN YÜZÜĞÜNÜ SATTILAR

Pınarhisar Cezaevi'nde yatan Recep Tayip Erdoğan, gazetelerde gördüğü Nesibe- Derviş Erdoğan çiftinden çok etkilendi ve tanışmak istedi. Tayyip Erdoğan'ın bu daveti kendilerine iletilen çift de, evlilik yüzüklerini satarak elde ettikleri yol parası ile Pınarhisar'a gitti. Recep Tayyip Erdoğan'la tanışan çift, "Çocuğumuz olursa sizin isminizi vermek istiyoruz" dedi. Erdoğan da bundan büyük memnuniyet duyacağını belirtti. Çift, Erdoğan'ı cezaevinde 2 kez daha ziyaret etti. 2005'te çift muratlarına erdi. İstanbul'da dünyaya gelen oğulları, doğumundan sadece 45 dakika sonra Recep Tayyip Erdoğan ismiyle nüfusa geçirildi. Çift, bundan yaklaşık 2 yıl önce İstanbul'dan Malatya'ya taşındı. Babasından kalma toprakları işleyen Derviş Erdoğan, geçtiğimiz yıl da köy muhtarı seçildi.