Çocukları uyuşturucudan koruyun

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 14:50
ABONE OL
Hızla yayılan ve başlama yaşı her yıl düşen uyuşturucu konusunda, anne ve babaların gerekli hassasiyeti göstermediği belirtildi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) İl Temas Görevlisi Mustafa Yücel, domuz gribine karşı gösterilen koruyucu tutum, uyuşturucu konusunda sergilenmemesinin acı bir gerçek olduğunu vurguladı. Domuz gribini hafife almadıklarını ama aynı hassasiyetin uyuşturucu konusunda da gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

TUBİM Görevlisi Yücel, İzmir'in Menemen ilçesinde, Menemen Kız Meslek Lisesi öğrenci ve velilerine bir seminer verdi. Uyuşturucu konusunda en büyük olumlu ve olumsuz etkenlerin aile olduğunu belirten Yücel, "Çocuklarımızı uyuşturucudan ve kötü alışkanlıklardan, en güzel iyi bir aile ortamı korur." dedi.

En büyük sorumluluğun anne ve babaya ait olduğunu söyleyen Yücel, "Sıcak bir aile ortamı ve ilgiyle çocuklarımızı bu kötü alışkanlıklardan koruyabiliriz. Çocuklarımıza, hedefler ve idealler gösterelim. Onlara ulaşmaları için birlikte gayret edelim. Böylece hem gerçek manada iyi yetişmelerini sağlarız hem de kötü alışkanlıklardan korumuş oluruz." şeklinde konuştu. Domuz gribinden iyi bir beslenme ve aşıyla korunabildiğini fakat uyuşturucu bağımlılığın henüz bir aşısı olmadığını ifade eden Mustafa Yücel, "Uyuşturucu madde bağımlılığı, domuz gribi virüsünden daha hızlı yayılmaktadır. İnsanları hemen öldürmüyor fakat yaşayan bir ölü haline getiriyor." ifadelerini kullandı.

TUBİM verilerine göre Türkiye'de sadece uyuşturucu kullanımından 2007 yılında 147, 2008'de 154, 2009'da 170 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Yücel, ailelerin alabileceği tedbirleri de şöyle sıraladı: "Sosyal beceriyi artırın. Akademik başarıyı artırın. Etkili zaman geçirin. Farklılıkları fark ettirin. Alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerle ilgili konuşun. Çocuğunuzla konuşmak için ergenliğini beklemeyin. Sağlıklı özdeşim modeli olun. Özgüvenli çocuk yetiştirme konusunda bilinçlenin. İyi bir gözlemci olun. Uyuşturucu maddelerin zararlarını kavratın."

Seminer sonunda öğrenciler, Mustafa Yücel'e uyuşturucuyla ilgili sorular yöneltti. Yoğun ilgi olduğu için bazı öğrenciler yere oturmak mecburiyetinde kaldı.