Damdan düşen Mazlum'u 'kırmızı kuş'la kurtardılar

Doğu'da yaz sıcaklarında damdan düşen ve helikopter ambulansla kurtarılan pek çok kişiden biri de 10 yaşındaki Mazlum'du. Küçük çocuk şimdi arkadaşlarına yaşamını kurtaran 'kırmızı kuş'u anlatıyor

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Helikopter ambulanslar, özellikle doğuda ilkel koşullardan kaynaklanan ölümlerin sayısını çok azalttı. Geçtiğimiz yaz sıcaklar nedeniyle damdan düşen pek çok kişi helikopter ambulanslarla hastanelere taşınarak kurtarıldı. Henüz 10 yaşındaki Mazlum Esin'in kurtuluş öyküsü de Batman'da bir efsaneye dönüştü. Bölgede, kırmızı renkteki helikopter ambulanslar, "hayat kurtaran kırmızı kuş" olarak anılıyor.

'KIRMIZI KUŞ' DİYORLAR
Mazlum beş çocuklu bir ailenin en büyük oğluydu. Kardeşleri Gülcan, Helin, Doğan, Hamza ile yaz aylarında evlerinin damında yatıyorlardı. Babası seyyar satıcılık yaparak ailesini geçindiriyordu. Mazlum geçen yıl damdan düştü. İç kanama ihtimaline karşın acilen hastaneye taşınması gerekiyordu. 112 Acil Servis arandı. Ancak kara ambulansı ile engebeli yollardan hastaneye gitmesi imkânsızdı. Helikopter ambulans, Mazlum'u Batman'dan 20 dakikada Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne uçurdu. O uçarken hayatlarında ilk kez bir helikopteri gören ailesi şaşkınlık içinde bakakaldı. İç kanama ihtimaline karşılık 15 gün yoğun bakımda yatan ve tedavi olduktan sonra yeniden evine dönen Mazlum, şimdi tüm arkadaşlarına ve kardeşlerine uçmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor. Helikopter ambulansların daha çok hayat kurtarması için Sağlık Bakanlığı tarafından planlar hazırlanıyor. İlk hedef bu helikopterlerin trafik kazalarından ölümleri azaltabilmesi. Helikopter ambulansların trafik kazalarında acil müdahale edebilmesi için yol güzargâhlarında özel pistler yapılacak.

KARAYOLUNA İNECEK

Konya'daki trafik kazasında ağır yaralanan baba ve kızı, karayoluna inen helikopter ambulansla hastaneye kaldırıldı. Geçtiğimiz eylül ayında bir ilk yaşandı takla atan aracın sürücüsü Aziz Özdemir ile birlikte kızı Gülcan Özdemir yaralandı. Kısa sürede olay yerine gelen helikopter ambulans, yol trafiğe kapatılarak karayoluna iniş yaptı. Helikopterdeki doktorlar tarafından ilk müdahalesi yapılan yaralılar, Konya Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Şimdi yol kenarlarına yapılacak ceplere ambulans helikopterlerin inmesi ve kazalarda ölümlerin bu sayede azaltılması planlanıyor.