12 hastanın organı helikopterle ulaştı

Helikopter ambulanslar sadece hasta değil, nakil bekleyen hastalara organ ulaştırarak da hayat kurtarıyor. Bir yıl içinde 12 kişi bu şekilde hayata döndü

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı'na bağlı 17 ambulans helikopter, bir yılda yaklaşık 2 bin hastanın hayatını kurtardı. 3 bin 500 saat havada kalarak çaresiz kalan vatandaşların imdadına koştu. Bununla da kalmadı acil nakil bekleyen 12 hastaya da organ yetiştirerek tedavilerine aracılık etti. Yaşamak için zamanla yarışan hastalar, bu helikopterler sayesinde hayata tutunabildi. Geçtiğimiz yıla kadar batıda bulunan organların doğuya taşınması ya da doğuda bağışlanan bir organın İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki hastanelere yetiştirilmesi kolay kolay mümkün olmuyordu. Tarifeli uçakların saatlerinin transfer saatlerine uygun olmaması sorun yaratıyordu. Helikopter ambulansların devreye girmesi ile doğu-batı arasında ilk kez organ nakli köprüsü kuruldu.

ZAMANA KARŞI YARIŞ

Bu köprünün ilk örneği de Manisa'da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın karaciğerinin Malatya'da 65 yaşındaki bir hastaya nakledilmesiyle gerçekleşti. Manisa'da trafik kazası sonucu yaralı olarak kaldırıldığı Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 29 yaşındaki bir hastanın organları bağışlandı. Karaciğeri operasyonla çıkarılarak özel soğutmalı bir kutuya konuldu. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Organ Nakli Koordinasyon Merkezi bu organın Malatya'da acil durumda bir hastaya uyduğunu belirledi. Saatler içinde organın Malatya'ya yetiştirilmesi gerekiyordu. Organ önce İzmir'e gönderildi. Daha sonra İstanbul'a oradan da Diyarbakır'a uçakla yollandı. Organ havadayken de Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 65 yaşındaki hasta operasyona alındı. Diyarbakır'a gelen organlar hastaya helikopter ambulansla yetiştirildi. Bu organizasyonun hepsi 112 Acil Servis ekibi ve organ nakli koordinasyon merkezi tarafından sağlandı ve nakil işlemi de İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapıldı.