Bursa'da göçük

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 01:52
ABONE OL
Bursa'nın Kemalpaşa ilçesi Bükköy'deki maden ocağında meydana gelen göçükte ilk belirlemelere göre 16 işçi göçük altında kaldı.

Metan gazı sıkışmasına bağlı olarak meydana gelen grizu patlaması sonucu toprak altında kalan 16 işçinin kurtarılmasına çalışılıyor.

220 metre derinlikte meydana gelen patlama sonucu madende göçük oluşurken, madende çalışan işçilerden 16'sı toprak altında kaldı. İki işçi ise yaralı olarak kurtulmayı başardı. Bu arada Bursa'dan kaymakamlık, belediye ve jandarma ekiplerinin yanı sıra, itfaiye, Sivil Savunma, AKUT ekipleri ve sağlık görevlileri olay yerine intikal ederken, ayrıca bu alanda deneyimine güvenildiği için Zonguldak'tan da bir kurtarma ekibi istendi.

Mustafakemalpaşa Belediyesi'nden alınan bilgilere göre, yaşanan grizu patlamasının 220 metre derinlikte meydana geldiği, içeride mahsur kalan işçilerin kurtarılması için madende ilk olarak ekipler tarafından bir delik açılarak içeriye bol miktarda oksijen verildiği vurgulandı.

Ayrıca olay yerine araçlar kontrollü olarak alınırken, olası patlama ve toprak kaymalarını önlemek için 3 kilometreden yakına araçların girişine jandarma ekipleri tarafından izin verilmiyor.

BAKAN DİNÇER İNCELEMELERDE BULUNMAK ÜZERE BURSA'YA GİTTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, göçüğün meydana geldiği maden ocağında incelemelerde bulunmak üzere Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine gitti.

Dinçer'in helikopterle Mustafakemalpaşa ilçesine hareket ettiği bildirildi.

BAZI İŞÇİLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, göçük meydana gelen ocakta mahsur kaldığı sanılan işçilerden bazılarının kimliği belirlendi.

Göçükte görevli işçilerin verdiği bilgiye göre, ocakta şu işçilerin göçük altında kaldığı sanılıyor:

Erol İkiz, Ramazan Baştepe, Emirali Turhan, Mehmet Kuşoğlu, Ahmet Kuşoğlu, İzzet Kuşoğlu, Mehmet Alkuş, Seyitali Akduman, Ertuğrul Demiray, Murat Aydın.