Kar geliyor-HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:37
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin doğu kesimlerinde beklenen hafif yağışlara ilaveten, Batı kesimler Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisine girdi. Yağışların: Antalya ve Muğla başta olmak üzere İzmir, Aydın, Çanakkale ile Burdur ve Isparta'nın güney çevrelerinde kuvvetli olması beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI : Önemli bir değişiklik olmayacak, mevsim normalleri civarında seyredecek.

RÜZGAR : Genellikle güney ve güneydoğu, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olarak esecek.

TRAKYA'DA CUMA GÜNÜ KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Edirne ve Kırklareli çevresinde cuma günü akşam saatleriyle cumartesi günü havanın karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkisini göstermesi bekleniyor.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Hava Tahmin Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Marmara'nın batısında başlayan yağışların, cuma ve cumartesi günü Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul, pazar günü ise İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olacağı bildirildi.

Yetkililer, yağışların genellikle yağmur ve sağanak, cuma akşam saatleri ile cumartesi günü Edime ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceğini belirtti. Rüzgârın kuzey yönlerden kuvvetli bölgenin batısında kısa süreli fırtına şeklînde eseceği ve hava sıcaklığının yarın Trakya'dan başlamak üzere 2 ila 4 derece azalacağı belirtildi.

Marmara Bölgesi'nde görülecek sağanak yağışlar ile Edirne-Kırklareli çevrelerinde görülecek kar yağışı ve Marmara'nın batısında beklenen poyraz fırtınası nedeniyle oluşabilecek sel, su baskını, ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar ile kar yağışının görüleceği illerde meydana gelmesi beklenen don ve buzlanmaya karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

METEOROLOJİDEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI : Yağışların: Antalya ve Muğla başta olmak üzere İzmir, Aydın, Çanakkale ile Burdur ve Isparta'nın güney çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın v.b.)karşı ilgililerin ve vatandaşları tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI : Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşım sorunları, çatı, uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi v.b.)karşı ilgililerin ve vatandaşları tedbirli olması gerekmektedir.

DENİZLERDE FIRTINA UYARISI: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü denizlerde yeni bir fırtınalı hava uyarısı yaptı. Meteoroloji Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kuzey Ege ve Marmara'da kuvvetli fırtına, Batı Karadeniz'de ise fırtına beklendiği belirtildi.

Yaşanacak şiddetli fırtınanın rüzgârın kuzey ve kuzeydoğudan poyraz olarak, Kuzey Ege ve Marmara'da kuvvetli fırtına, Batı Karadeniz'de ise fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Yaşanacak şiddetli fırtınanın cuma günü saat 18.00'e kadar devam edeceği bildirildi. Yetkililer, kuvvetli fırtına sonrasında oluşması muhtemel risklere karşı, fırtınadan korunma yöntemlerinin uygulanması tavsiyesinde bulundu. Kuvvetli rüzgarın hızının saatte 39-61 kilometreye kadar çıkabileceği, fırtına hızının ise 62 ve 74 kilometre arasında değişeceği kaydedildi. Kuvvetli fırtınanın ise saatteki hızının 75 ve 88 kilometre arasında değişeceği ifade edildi. Tam fırtınanın da saatte 102 kilometreye kadar çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Çanakkale çevrelerinde kuvvetli olması beklenmektedir. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden fırtına şeklinde esecek.

EGE : Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların: İzmir, Aydın, Muğla, Edremit ve Ayvalık çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ : Parçalı zamanla çok bulutlu, batısı ile akşam saatlerinden sonra bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Antalya ile Burdur ve Isparta'nın güney ilçelerinde kuvvetli olması beklenmektedir.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Ankara, Eskişehir ve Konya çevreleri yağmurlu geçecek.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce çevreleri hafif yağmurlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu geçecek.

DOĞU ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, Erzurum, Van, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Muş, Ağrı ve Iğdır çevreleri hafif yağışlı geçecek. Yağışlar; Malatya ve Iğdır çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin batısı (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) hafif yağmurlu geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...