Kayak merkezlerinda kar sevinci

Yurttaki kayak merkezlerinde sezonun açılması için yeterli kar yağışı bekleniyor.

Perşembe 10.12.2009 00:00
ABONE OL
Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya'da kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Aralıklarla devam eden kar yağışının ardından Kartalkaya Kayak Merkezinde kar kalınlığı 10 santimetre olarak ölçüldü. Kayak merkezinde bulunan oteller sezon öncesinde tüm hazırlıklarını yaptı.

Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise Bolu'da hava durumunun bugün ve yarın parçalı bulutlu olduğunu yer yer sağanak yağış beklediklerini, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur yağacağını söylediler.

ULUDAĞ
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da, bugünden itibaren kar yağışı bekleniyor. Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, şu anda kar kalınlığı 2 santimetre olan Uludağ'da bugün başlaması beklenen kar yağışının önümüzdeki birkaç gün süreceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerindeki havanın hakim olduğu oteller bölgesinde, hava sıcaklığının gündüz 3 derece, gece eksi 1 derece olduğu bildirildi.

ERCİYES
Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı bu hafta 5 santimetre olarak ölçüldü. Geçen yıl 24 Aralıkta kayak sezonunun açıldığı Erciyes Kayak Merkezi'nde, pistlerde halen 5 santimetre kar bulunuyor. Yetkililer, kayak yapmak için yeterli kar olmadığını, hafta sonu kar yağışı beklendiğini kaydettiler.

ILGAZ
Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden olan Ilgaz Dağı'nda, işletme sahipleri kar seviyesinin kayak yapacak seviyeye ulaşmasını bekliyor. Ilgaz Dağı'nda şu anda 50 santimetre kar olduğunu ancak henüz kayak yapacak seviyede olmadığını belirten Ilgaz Oteller Birliği Başkanı Eray Öztürk, bu hafta sonu kar beklediklerini 15 Aralıktan itibaren de kayak yapılabilir duruma gelineceğini umduklarını söyledi.

SAKLIKENT
Antalya yakınlarındaki Saklıkent Kayak Merkezi İşletme Müdürü İsa Alemdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar kalınlığının pistin üst kesimlerinde yaklaşık 35 santimetre, orta kesimlerde ise 25 santimetre olduğunu bildirdi. Kar yağışların ilk kez bu kadar erken geldiğinin altını çizen İsa Alemdar, ancak mevcut kar kalınlığının kayak yapmaya müsait olmadığını bildirdi. Alemdar, kar kalınlığının 25 santimetre daha yükselmesi durumunda kayak için çok daha elverişli koşulların oluşacağını kaydetti. Saklıkent Kayak Merkezi'nin önümüzdeki hafta sonundan itibaren açılacağını da bildiren Alemdar, tesisin, teknik ekibin ve personelin hazır olduğunu bildirdi.

DAVRAZ
Isparta Meteoroloji Bölge Müdürü Orhan Yıldız, Davraz Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığının yüksek kesimlerde 30 santimetreye yaklaştığını belirtti. Yıldız, henüz kayak yapılacak kadar karın mevcut olmadığını belirtti. Ancak hafta sonu kar yağışı beklediklerini ifade eden Yıldız, ''Bugün yağışlı hava metoduna girdik. Yarın ve hafta sonu 3 gün boyunca Davraz Kayak Merkezi ile birlikte yüksek kesimlerde kar yağışı olacak'' dedi. Yıldız, şehir merkezinde ise karla karışık yağmur beklediklerini bildirdi.