'Peygamber soyundan gelmek bizim için gurur'

İstanbul'u ziyaret edecek olan ve İslamiyete yakınlığıyla tanınan Rus Düşesi Romanova "Atalarımız arasında Hz. Muhammed'in bulunmasıyla büyük bir gurur duyuyoruz" sözleriyle dikkat çekti

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Bolşevik İhtilali'nin ardından ailesiyle birlikte kurşuna dizilen Rus Çarı II. Nikola'nın soyundan gelen Düşes Maria Vladimirovra Romanova, bugün İstanbul'a geliyor. İspanya'da doğup büyüyen ve İslam tarihine olan ilgisiyle tanınan Romanova, 5 günlük İstanbul turunda, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Kapalıçarşı, Süleymaniye ve Sultanahmet Camisi'ni gezecek. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Romanova "Peygamber soyundan geliyoruz. Atalarımız arasında Hz. Muhammed'in bulunmasıyla büyük gurur duyuyoruz" dedi.
Çarlık Rusyası'ndan bu yana Türk-Rus ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Geçmişte Osmanlı ve Rusya arasındaki ilişkiler hiç basit değildi. İki büyük imparatorluğun birçok kere savaştıkları da oldu. Ama Rus şair ve yazarların Türk motifleriyle ilgili çok güzel şiirleri ve eserleri vardır. Rus imparatorluk marşının yazarı, aynı zamanda Puşkin'in yakın arkadaşı A.Jukovskiy bir Rus asilzadesinin ve Saliha adında bir Türk kadının çocuğudur.
İslam dini ve tarihine duyduğunuz ilgi nereden geliyor? Milyonlarca yurttaşım İslam dinini benimsiyor. Rusya'da asırlarca, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında sabır, saygı ve yardımlaşmadan oluşan bir beraber yaşama söz konusu olmuştur. Rusya İmparatorluğu'nun bünyesinde, Kızıl Devrim'e kadar, bir İslam devleti var olmuştur: Buhara Emirliği. Hem Buhara'da hem de Müslüman topluluğunun yoğun olduğu bölgelerde Rusya Çarlığı, oranın kurallarına uymaktaydı. Atalarımızın arasında Hz. Muhammed'in bulunmasıyla gurur duyuyoruz. Bu aile bağı Romanov Sülalesi'ne Çar III.Petro tarafından geçmiştir. Kendisi baba tarafından Golsstein-Gottorp Dük soyundan gelmekteydi. Dük soyu ise zamanında Sevillalı emirlerin ve Kastilyalı kralların akrabalığı sonucu oluşmuştur.
İstanbul' da Patrikhaneyi de ziyaret edeceksiniz. Neler konuşmayı planlıyorsunuz? İstanbul'da bulunduğum sürece, büyük ruhani liderle birlikte, onun yöneteceği ayinde bulunacağım. Onunla bütün Ortodoks dünyasının birleşmesi konusunda düşünce alışverişi yapmak istiyorum.