Vapur seferlerine fırtına engeli

Kuzey Ege'de etkili olan poyraz deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009 16:57
ABONE OL
Fırtına nedeniyle, Gökçeada-Kabatepe arasındaki araba vapuru seferleri iptal edildi.

Yetkililer, Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki ve Geyikli-Bozcaada arasındaki araba vapuru seferlerinin sürdürüldüğünü kaydetti.

MARMARİS'TE DALGA BOYU YAKLAŞIK 4 METREYİ BULDU

Muğla'nın Marmaris ilçesinde etkili fırtına ve yağış, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. İlçede saat 22.30 sıralarında başlayan yağmur, öğlen saatlerinde etkisini artırarak sağanağa dönüştü.

Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, son 16 saatte metrekareye 54 kilogram yağışın düştüğü ilçede güneyden esen rüzgarın hızının saatte 65 kilometreyi bulduğunu bildirdi. Zaman zaman lodosa dönüşen fırtına nedeniyle dalga boyunun yaklaşık 4 metreye ulaştığı Marmaris'te balıkçılar ile tekne sahiplerine denize açılmamaları uyarısında bulunuldu.

Dalgaların sahile vurması nedeniyle yat limanında vatandaşların yürümekte güçlük çektiği, limandaki bir teknenin fırtına nedeniyle batma tehlikesi geçirdiği gözlendi.

Fırtına uyarısını dikkate alan bazı denizciler, teknelerini Cennet ve Bedir adalarının açıklarına çekti.
Hava sıcaklığının yaklaşık 16 derece olarak ölçüldüğü ilçede fırtınanın akşam saatlerinde yağmurla birlikte etkisini sürdüreceği bildirildi. Bu arada, Muğla kent merkezine son 6 saatte metrekareye 26.6 kilogram yağışı düştüğü bildirildi. Muğla Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışlı havanın hafta sonunda da etkili olacağını söyledi.

MUĞLA'DA SON 8,5 SAATTE METREKAREYE 47 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Muğla'da etkili olan sağanak sonucu son 8,5 saatte metrekareye 47 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

Muğla Meteoroloji İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kentte sabah saatlerinde başlayan ve yer yer gök gürültülü yağan yağmurun, gece yarısına kadar aralıklarla sürmesi bekleniyor. Muğla'da saat 08.00'den itibaren son 8,5 saatte metrekareye 47 kilogram yağış düştüğü kaydedildi.

Aralıksız devam eden yağış günlük yaşamı ve trafiği de olumsuz etkiledi. Karabağlar Mahallesi'nde bazı sokaklara biriken yağmur suları nedeniyle girilemediği belirtildi. Şiddetli yağışın ardından Muğla-Marmaris kara yolunun farklı noktalarında yola düşen kaya parçalarının ulaşımı aksattığı bildirildi. Trafik ekipleri yer yer sürücülere uyarılarda bulunuyor.

İZMİR'DE SON 24 SAATTE İZMİR'DE METREKAREYE ORTALAMA 33 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

İzmir Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam, kentte son 24 saatte metrekareye ortalama 33 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

Alaçam, yağışların mevsim normallerine uygun olduğunu söyledi. Yarın yağış beklenmediğini, cumartesi günü az bir miktar yağdıktan sonra pazar günü yağışın olmayacağını belirten Alaçam, ancak sıcaklıkların yarından itibaren başlayarak hafta sonunda hissedilir derecede azalacağını ifade etti. İzmir'de son 24 saatte metrekareye ortalama 33 kilogram yağış düştüğünü kaydeden Alaçam, ''Aralık ayı İzmir'in en yağışlı ayıdır. Bu yağışlar mevsim normallerine uygundur'' dedi.

KUŞADASI'NDA BALIKÇI TEKNELERİ, AÇIK DENİZE ÇIKILMAMASI YÖNÜNDE UYARILDI

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış, ilçede yaşamı olumsuz etkiliyor.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, şiddetli yağışın hafta sonunda da devam etmesi beklenen kıyı Ege'de, hava sıcaklıkları da ortalama 5 derece düşecek. Yağıştan etkilenen Kuşadası'nda belediye ekiplerinin 24 saatlik vardiya üzerinden çalıştığı, acil durumlar için zabıtaya bildirimde bulunulabileceği bildirildi.

Öte yandan, Kuşadası Liman Başkanlığı, sabah saatlerinde Yunanistan'nın Sisam adasına gitmek üzere limanda bekleyen tekneye ayrılış izni vermedi. Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri de avlanmak için açılmak isteyen bazı balıkçı tekneleri sahiplerine, balıkçı barınaklarına geri dönmeleri konusunda uyarıda bulundu. 4 büyük gırgır teknesi ise rüzgarın şiddetinin artması nedeniyle Kuşadası Limanı'na sığındı.

Kuşadası'nda akşam saatlerine kadar dalga boyunun 2 ila 3 metre, rüzgarın şiddetinin ise 6-8 bofor olması bekleniyor.