3 günde 57 ölüm

Sağlık Bakanlığı A gribinden ölümlerin son bilançosunu açıkladı. Pazartesi günü 296 olan ölü sayısı 353'e yükseldi. Bu artış son bir aydaki salgın seyrinde tavan nokta

Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı dün A gribinden ölenlerin son bilançosunu internet sitesinden duyurdu. Ölü sayısının 353'e yükseldiği açıklandı. Salgında hayatını kaybedenlerin 121'nin (yüzde 35'inin) 50 yaş altında daha önce sağlıklı olarak bilinen kişiler olduğu belirtildi. Halen salgın grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 306 olduğu, 98 hastanın tedavisinin yoğun bakımda sürdürüldüğü kaydedilen açıklamada, 102 hastanın ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiği bildirildi. Hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşılanmak olduğu vurgulanan açıklamada, aşının aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz uygulandığı hatırlatıldı.

İKİNCİ DOZ AŞI UYARISI
Gebeler için temin edilen "adjuvansız'' aşıların halen sadece gebe olan vatandaşlara uygulandığı ve bunlar dışındaki gruplarda uygulanmasının söz konusu olmadığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: "Son günlerde vatandaşlarımızın aşıya artan talepleri tüm sağlık kuruluşlarında aşı yapılması suretiyle karşılanmaktadır. Gebeler için temin edilen aşılarımız ise gebe takiplerinin yapıldığı Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri, Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezleri ile belirenmiş diğer sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Halen gebelerimize, 50 yaş arasındaki tüm vatandaşlarımıza ve 50 yaşın üstündeki kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza, ayrıca kritik kamu hizmetlerinde görev yapan vatandaşlarımıza yaş sınırlaması olmaksızın aşı uygulamasına devam edilmektedir. 10 yaş altında olup ilk aşı dozlarının üzerinden en az 3 hafta geçmiş olan çocuklarımızın ikinci doz aşılarını yaptırmaları önem arz etmektedir.'' Sivas Sağlık İl Müdürü Dr. Vakkas Özmercan, son günlerde domuz gribi aşısına ilginin arttığını söyledi.