Antalya'da hortum

Antalya'nın Demre ilçesinde meydana gelen hortum, seralarda zarara yol açtı.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 17:57
ABONE OL
Demre'de sabah saatlerinde meydana gelen hortum, Demre ilçe merkezi, Köşkerler ve Çevreli köylerinde yaklaşık 100 dekar serada zarara yol açtı. Plastik seraların örtüleri uçarken, cam seraların camları kırıldı, bazı seralar da yıkıldı. Aşırı yağmur nedeniyle de bazı seraları su bastı.

İSTANBUL'A KAR GELİYOR - HARİTALI HAVA TAHMİNİ

VAPUR SEFERLERİ FIRTINA NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ

Demre Kaymakamlığına vekalet eden Kaş Kaymakamı Süleyman Yılmaz, zarar tespiti çalışmalarının sürdüğünü belirterek, ''Ancak zararın boyutunun çok fazla olmadığı anlaşılıyor. Bazı üreticilerimiz zarar gördü ama hortum yine de hafif atlatıldı'' dedi.

Demre Ziraat Odası Başkanı Ramazan Açıkgöz de, hortumdan yaklaşık 100 dekar seranın zarar gördüğünü belirterek, ''Ancak asıl üzücü olan, arka arkaya yaşadığımız bu doğa olaylarına ve uyarılara rağmen, üreticilerin tarım sigortasını yaptırmamalarıdır. Devletin tarım sigortası prim ücretinin yüzde 50'sini karşılamasına rağmen maalesef üreticilerimiz bu konuda duyarsız davranıyor'' diye konuştu.

BODRUM'UN TURGUTREİS BELDESİNDEKİ BAZI OTEL, İŞ YERİ VE EVLERİ SU BASTI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde etkili olan kuvvetli yağış nedeniyle, Turgutreis beldesindeki bazı otel, iş yeri ve evleri su bastı.

Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinde başlayan ve sabah saatlerine kadar aralıklarla devam eden kuvvetli yağış sonucu son 24 saatte metrekareye 80 kilogram yağış düştü. Kuvvetli yağış nedeniyle Turgutreis beldesinin Kemer mevkisindeki bazı otel, iş yeri ile evleri su bastı.

Su basan iş yeri ve evlerde yaşayanlar, yağmur sularını itfaiye ekiplerinin yardımıyla temizlemeye çalışıyorlar. İş yerini su basan vatandaşlar, kuvvetli yağışın dükkanlarındaki malzemeleri kullanılmaz hale getirdiğini anlatarak, ''Geceden beri iş yerlerimizi basan yağmur sularını temizlemeye çalışıyoruz. Belediye ekiplerini aramamıza rağmen kimse yardıma gelmedi'' iddiasında bulundu.

Odalarını yağmur suyu basan otellerin yöneticileri, kendi imkanları ile tahliye ettiklerini söyledi. Gece boyunca etkili olan kuvvetli yağışın Turgutreis-Akyarlar arasında ulaşımın sağlandığı yola zarar verdiği gözlendi. Yolda oluşan hasarın giderilmesi için jandarma ve belediye ekiplerinin birlikte çalışma yürüttüğü, çalışmalar nedeniyle ulaşımda zaman zaman aksama yaşandığı bildirildi.

BODRUM İLÇE MERKEZİ

Kuvvetli yağış nedeniyle, Bodrum ilçe merkezinde Cumhuriyet Caddesi'ndeki bazı dükkanlarda küçük çapta su baskınları yaşandığı öğrenildi. Kent merkezindeki bazı rögarların taşması sonucu oluşan su birikintilerinin ulaşımı olumsuz etkilediği bildirildi. Meteoroloji yetkilileri, bölgede salı gününe yağışlı havanın aralıklarla devam edeceğini ifade etti. Bu arada, Muğla kent merkezine son 24 saatte metrekareye 81 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

DENİZLİ'DE SU BASKINI

Denizli'de, gece boyunca devam eden yağış, belediyenin altyapı çalışmalarını yürüttüğü cadde ve sokaklarda su baskınlarına neden oldu.

Alınan bilgiye göre, gece boyunca devam eden yağış nedeniyle Topraklık Mahallesi 576 Sokak'ta bulunan mobilya mağazalarını su bastı. Sabah, iş yerlerinin suyla kaplı olduğunu gören esnaf Denizli Belediyesi itfaiye ekiplerine haber verdi. İtfaiye ekipleri, mağazalardaki suları boşaltmak için çalışma başlattı. Mobilya mağazalarındaki çok sayıda malzeme zarar gördü.

Karaman Mahallesi'nde de bazı evlerin bodrum katlarında su baskınlarına neden olan yağış, belediyenin altyapı çalışmalarını sürdürdüğü çok sayıda sokakta da su baskınlarına yol açtığı bildirildi.

SİLİFKE'DE SAĞANAK YAĞIŞ SU BASKINLARINA YOL AÇTI

Mersin'in Silifke ilçesinde geceden bu yana etkisini sürdüren sağanak yağış nedeniyle devlet hastanesi poliklinikleri ve Küçük Sanayi Sitesi'ndeki iş yerleri ile bazı evleri su bastı. Sabah saatlerinde etkisini arttıran sağanak yağış nedeniyle Toros ve Mukaddem mahallelerindeki birçok ev sular altında kaldı.

Mazgalların tıkanmasıyla Silifke Devlet Hastanesi fizik tedavi polikliniği, kadın doğum polikliniği ve depoları da su bastı. Silifke Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri ve işçiler, vatandaşların yardımına koşarak evlerdeki suyu boşalttı. Çalışmaları yerinde inceleyen Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, aşırı yağışların etkili olduğunu belirterek, "Aşırı yağan yağışlar bazı mahallelerimizde su birikintilerine yol açtı. Belediye çalışanlarımızla birlikte vatandaşlarımıza yardım ediyoruz. Herhangi korkulacak bir durum yok. Can ve mal konusunda da herhangi bir kaybımız yok. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz" dedi.

Evlerini su basan bazı vatandaşlar ise, "Bu rezilliği yıllardır çekiyoruz. Bunun önleminin bir an önce alınması gerekir" şeklinde konuştular. Silifke Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışların pazar gününe kadar devam edeceğini, dün metrekareye 90 kilogram yağış düştüğünü açıkladı.

MANAVGAT IRMAĞI VE DERELERİN TAŞMASI NEDENİYLE BAZI OTELLERİN ALT KATLARINI SU BASTI, BİR OTELİN DUVARI YIKILDI

Antalya'nın Manavgat ilçesinde dün başlayan ve ara ara şiddetlenen yağış nedeniyle Manavgat Irmağı ile derelerin taşması sonucu bazı otellerin alt katları ile tarım alanları su altında kaldı.

Yağış nedeniyle Manavgat Irmağı'nda su seviyesinin yükselmesi, ilçe merkezinde taşkınlara neden oldu. Manavgat Belediyesince yaptırılan gemi şeklindeki balık halinin alt bölümündeki kafeteryaları su bastı. Oymapınar ve Manavgat barajlarındaki su seviyesi yükselirken, Manavgat Şelalesi'nin çevresindeki tesisler de su altında kaldı.

Bölgedeki küçük derelerin taşması, bazı turistik tesislerin alt katlarının suyla dolmasına neden oldu. Side beldesi Bingeşik mevkisindeki Side Güneşli Otel'in zemin katı sel sularıyla doldu, otelin bir duvarı yıkıldı. Otel İşletme Müdürü Mustafa Karabıyık, otelde büyük çapta maddi hasar oluştuğunu belirtti.

Evrenseki beldesinde Kömürcüler Deresi'nin taşması sonucu, Xanthe Resort Otel ile Club Belinda Otel'in zemin katları su altında kaldı. Taşkın nedeniyle Kumköy-Evrenseki turizm yolu trafiğe kapatıldı. Sel suları nedeniyle Manavgat'ın Taşağıl beldesini D-400 kara yoluna bağlayan yol kapandı. Buradan geçmeye çalışan bazı araçlar, mahsur kaldı. Park halindeki bir otomobil ile traktör de sel sularının içinde kaldı. Taşağıl yolu adeta dere haline dönerken, su altında kalan Taşağıl Meyve Sebze Hali'nde de maddi hasar oluştu.

TARIM ALANLARI ZARAR GÖRDÜ

Öte yandan, ilçeye bağlı bazı köylerde etkili sağanak yağıştan tarım alanları da zarar gördü. Manavgat İlçe Tarım Müdürü Sadık Ay, Taşağıl beldesi, Hocalar, Çakış, Denizkent, Denizyaka, Büklüce ve Bereket köylerinde tarla, bahçe ve seraların su altında kaldığını söyledi.

Yaklaşık 500 dönüm ekili tarım arazisini su bastığını belirten Ay, narenciye bahçelerinin de sel sularından zarar gördüğünü aktardı. Ay, suların çekilmesiyle hasar tespit çalışmalarına başlanacağını kaydetti.

FETHİYE'DE BAZI SERALARI SU BASTI

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Karadere beldesinde, şiddetli yağış nedeniyle bazı seralar su altında kaldı.

Fethiye Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün gece başlayan ve aralıklarla devam eden yağmur sonucu son 24 saatte metrekareye 62 kilogram yağış düştü. Şiddetli yağış nedeniyle Karadere beldesindeki bir kanal taştı, çevredeki bazı seraları su bastı. Sera çalışanları yağmur sularını kendi imkanlarıyla tahliye etti.

Sebze üreticisi Mehmet Bülbül gazetecilere yaptığı açıklamada, 4.5 dönümlük serasının kanal taşması nedeniyle sular altında kaldığını ifade ederek, ''Bankadan yapılan sigortayla selin zararı karşılanmıyor. Bu kanal, kış mevsimi başlamadan temizlenebilir'' dedi. Bülbül, ilgililerin görevlerini yapmadığını iddia etti.

Mehmet Kilimci ile Cemal Tilkici isimli vatandaşlar ise gece yarısı başlayan yağmurun sabaha kadar devam ettiğini, kanal taşması nedeniyle ortakçı evleri ile seraların sular altında kaldığını söyledi.

ÇANAKKALE'DE SON 12 SAAT İÇİNDE KENT MERKEZİNDE METREKAREYE 15 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Çanakkale'de, dün geceden itibaren etkili olan yağış aralıklarla devam ediyor. Dün gece başlayan ve aralıklarla süren etkili yağış nedeniyle kentin bazı noktalarında su birikintileri oluştu, caddelerde bulunan vatandaşlar sıkıntılı anlar yaşadı.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, ilde son 12 saatte metre kareye 15 kilogram yağış düştüğünü belirterek, yağışın gün boyu süreceğini ifade etti. Yetkililer, yağışın, yarın da aralıklarla devam edeceğini ve bazı bölgelerde sulu kara dönüşebileceğini kaydetti.