Haliç metro köprüsü için ilk adım atıldı

İstanbul Metrosu'nun en önemli geçiş güzergahlarından Haliç Metro Köprüsünün inşaatında 50 boru kazıktan 13'ünü taşıyan gemi, Haliç'e girdi.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 15:15
ABONE OL
Maslak ve Yenikapı'yı birbirine bağlayacak olan metro hattının en önemli geçişi olarak Küçükpazar-Azapkapı arasında inşaa edilecek Haliç Metro Köprüsü'nün ayaklarını oluşturacak 1,8 ve 2,5 metre çapındaki 50 boru kazıktan 13'ünü taşıyan 130 metre uzunluğundaki ''Normed Antwerpen'' adlı gemi, Portekiz'in Aveiro Limanı'ndan yola çıktıktan bir hafta sonra dün gece İstanbul'a ulaştı.

Geminin Haliç'e girişi sırasında Galata Köprüsü yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Haliç'teki şantiye alanına yanaşan geminin yükünü gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından boşaltmaya başlayacağı öğrenildi.

''Normed Antwerpen'' gemisinde ayrıca İstanbul hafif raylı sisteminde kullanılacak olan 8 adet vagonun da olduğu bildirildi.

HALİÇ METRO KÖPRÜSÜ, BAŞAKŞEHİR-HAVALİMANI-TAKSİM-HACIOSMAN HATTINI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK

İstanbul Metrosu'nun en önemli geçiş güzergahlarından Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Başakşehir-Havalimanı-Taksim-Hacıosman hattını birbirine bağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yazılı açıklamada, köprü inşaatında kullanılmak üzere Norveç'te imal ettirilen platform ve çelik boru kazıkların ''Normed'' isimli gemiyle Haliç'e getirildiği hatırlatıldı.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün inşaatında kullanılacak 50 boru kazıktan 13'ünün getirildiği, hava şartlarının uygun olması halinde bugün boruların gemiden denize indirileceği belirtilen açıklamada, teknik hazırlıklar tamamlandıktan sonra gelecek hafta kazık çakma işlemlerine başlanacağı kaydedildi.

Şubat ayında tamamlanacak sevkıyattan sonra köprü inşaatına başlanacağı vurgulanan açıklamada, metronun inşa edilen köprüyle Unkapanı'na ulaşacağına işaret edildi.

Açıklamada, ''Oradan kazısı bitmiş olan tünelle devam edecek metro hattı, Şehzadebaşı, Aksaray istikametinden Yenikapı'ya ulaşarak burada Marmaray ile entegre olacak, Kartal-Kadıköy hattına bağlanacak. Metro hattı daha sonra Havalimanı-Olimpiyatköy-Başakşehir hattına bağlanacak. Beyoğlu bölgesinde ise Şişhane-Taksim-Hacıosman hattına bağlanacak'' denildi.

Açıklamada, çelik boruların 800 ton kaldırma kapasiteli vinç ile denize indirilerek özel çekiç ile çakılacağı kaydedildi.