İstanbul'a kar geliyor-HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:53
ABONE OL
İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da önümüzdeki üç gün yağışlı hava beklediklerini belirterek, bütün birimlerin teyakkuz halinde olduğunu bildirdi.


Muammer Güler, İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı tarafından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 61. yılı dolayısıyla İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen panel öncesinde gazetecilerin kentteki olumsuz hava koşulları, yağış ve kar beklentisine yönelik tedbirlerin alınıp alınmadığı yönündeki sorularını yanıtladı.

Mevsim normallerine uygun hava koşullarının gelmeye başladığını belirten Güler, kurumların kış koşullarıyla ilgili gerekli tedbirleri çok önceden belirlediklerini dile getirdi.

Vali Güler, ''Şu anda bütün birimler teyakkuz halinde. İstanbul Valiliği olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Afet Koordinasyon Merkezi, bütün kaymakamlıklar ile gerekli teması kurduk. Önümüzdeki üç gün kentte yağışlı bir hava var. Ama sel olabilecek tarzda büyük bir yağış beklemiyoruz. Ama bizim belirli kritik noktalarda tedbirlerimiz sürecek'' dedi.

Vatandaşlara gerekli ikazları yaptıklarını kaydeden Vali Güler, kentte kar yağışının da beklendiğini ifade etti. Geçen yıl kente kar yağışının olmadığını, ''mikropların kırılması, barajların dolması ve toprağın suya doyması'' bakımından karın önemli olduğunu aktaran Vali Güler, kentte bu yıl yoğun bir kar yağışı olmasını umduklarını söyledi.

METEOROLOJİ BÖLGE MÜDÜRÜ YILDIRIM: İSTANBUL'DA HAFTA SONU YAĞMUR DEVAM EDECEK

Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul'da hafta sonu yağmurun devam edeceğini bildirdi.

Yıldırım, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde bugün akşam saatlerinden itibaren kar yağışının başlayacağını ve pazar gününe kadar etkili olacağını kaydetti.

''İstanbul'da ise hafta sonunda yağmurun devam edeceğini'' ifade eden Yıldırım, ''Yağışlarla birlikte kuvvetli rüzgar da sürecek. Pazartesi günü ise hem Trakya'da hem de İstanbul'da yağışlı hava etkisini kaybedecek'' dedi.

Mustafa Yıldırım, ''hava sıcaklığının ise Pazar ve Pazartesi günleri İstanbul'da mevsim normallerinin altında olacağını, Cumartesi en düşük hava sıcaklığının 6, Pazar 4, Pazartesi günü de 3 derece olacağını'' bildirdi.

Kuvvetli rüzgar nedeniyle deniz ulaşımında aksamalar olabileceğine ifade eden Yıldırım, sürücülerin özellikle, Cumartesi ve Pazar günleri Edirne ve Kırklareli çevrelerinde don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmalarını istediklerini belirtti. Yıldırım, Salı günü de bölgenin yeni bir yağışlı havanın etkisi altına gireceğini ve hava sıcaklıklarının 2-3 derece artmasını beklediklerini kaydetti.

TRAKYA'DA BUGÜN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Edirne ve Kırklareli çevresinde bugün akşam saatleriyle yarın havanın karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkisini göstermesi bekleniyor.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Hava Tahmin Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Marmara'nın batısında başlayan yağışların, bugün ve yarın Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul, pazar günü ise İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olacağı bildirildi.

Yetkililer, yağışların genellikle yağmur ve sağanak, bugün akşam saatleri ile yarın Edime ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceğini belirtti. Rüzgârın kuzey yönlerden kuvvetli bölgenin batısında kısa süreli fırtına şeklînde eseceği ve hava sıcaklığının yarın Trakya'dan başlamak üzere 2 ila 4 derece azalacağı belirtildi.

Marmara Bölgesi'nde görülecek sağanak yağışlar ile Edirne-Kırklareli çevrelerinde görülecek kar yağışı ve Marmara'nın batısında beklenen poyraz fırtınası nedeniyle oluşabilecek sel, su baskını, ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar ile kar yağışının görüleceği illerde meydana gelmesi beklenen don ve buzlanmaya karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

ALANYA'YA KAR UYARISI

Antalya'nın Alanya ilçesinde devam eden gök gürültülü sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor. Fırtınayla birlikte yağışın artacağı uyarısında bulunan yetkililer, sel baskınlarına karşı tedbir alınmasını istedi.

Alanya'da dün öğle saatlerinde başlayan sağanak yağış devam ediyor. Alanya Kaymakamlığı Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkilileri, hava tahmin verilerine göre sağanak yağışın fırtınayla birlikte etkisini artıracağını söyledi. Bir haftalık rapora göre, bölgede yağışlı hava pazartesiye kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Çarşamba, perşembe ve cuma günleri yine fırtınayla birlikte yağış beklendiğini belirten yetkililer, su baskınları ve sele karşı uyardı. Denizde fırtınanın etkisiyle dalga yüksekliğinin kıyılarda 3, açıklarda 4 metreye ulaşması bekleniyor. Yetkililer, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar yağışı uyarısında bulundu.

MERSİN'DE FIRTINA UYARISI

Mersin'i de kapsayan Akdeniz Bölgesi'nde, 13 Aralık Pazar günü öğleden itibaren rüzgarın şiddetini arttıracağı ve fırtınaya neden olacağı açıklandı. Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamada; rüzgarın lodostan 7-8 kuvvetinde güneybatıdan fırtına şeklinde eseceği ve gece geç saatlere kadar da süreceği bildirildi. Açıklamada ayrıca beklenen fırtınanın oluşturacağı olumsuz hava şartlarına karşı denizciler ve balıkçılar başta olmak üzere vatandaşların ve ilgili herkesin tedbirli olması istendi.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...