Ormanlara yılbaşı koruması

Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğünce, yılbaşı öncesi kaçak çam kesimlerini önlemek amacıyla özel ekipler oluşturuldu.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 11:37
ABONE OL
Edirne Çevre ve Orman Müdürü Abdullah Bülbül, yılbaşı öncesinde ormanlardaki güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi. Bülbül, kaçak kesim yapılmasının önüne geçmek ve ormanları 24 saat gözetim altında tutmak amacıyla 8 koruma timi oluşturduklarını belirtti.

Edirne sınırları içindeki ormanların korunması için orman muhafaza memurlarının da yıl boyunca çalıştığını vurgulayan Bülbül, ''Bu ekip, ormanlarımızda denetimlerin daha etkin hale getirilmesi, yaz aylarında yangınla mücadele, kış aylarında ise çam ağaçlarının yılbaşı nedeniyle kesilmesini önlemek amacıyla oluşturuldu. Ekipler şu anda teyakkuz halindeler'' dedi.

''YILBAŞI İÇİN ÇAM KESMEYİN''

Bülbül, Edirne'nin Türkiye'nin en fakir orman alanına sahip bir il olduğunu belirtti. Edirne'de orman alanlarını çoğaltmak için geçen yıl 777 hektarlık alana 494 bin 750 fidanın dikildiğini ifade eden Bülbül, ''Edirne'nin yeşil bir kent olması için çalışmalarımız sürüyor'' dedi. Yılbaşında evlerini süslemek isteyenlerden ormanlardan ağaç kesmemelerini isteyen Bülbül, şunları söyledi:

''Bu kadar güzel çam ağaçlarının yılbaşında kesilmesine son verilmeli. Yeni fidanlar dikmek suretiyle ormanlık alanlarımızı genişletmemiz lazım. Azıcık yüreğinde orman, insan ve hayvan sevgisi olan vatandaşlarımız, çam fidanı kesmek yerine yapay fidanlardan satın almalarını öneriyoruz. Bu şekilde yaptığımız zaman ormanlarımızı koruyarak kentimizi daha yaşanır hale getirmiş oluruz. Edirnelileri 2010 yılına ağaç dikerek girmeye ve yemyeşil bir şehrin var olmasına katkıda bulunmaya davet ediyorum.''