Vapur seferleri durduruldu

Kuzey Ege'de etkili olan poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 17:47
ABONE OL
Zaman zaman fırtınaya dönüşen poyraz nedeniyle saat 09.00'daki Çanakkale-Gökçeada deniz otübüsü seferi ile saat 10.00'da yapılması gereken Kabatepe-Gökçeada arabalı vapuru seferi durduruldu.

ANTALYA'DA HORTUM

İSTANBUL'A KAR GELİYOR - HARİTALI HAVA TAHMİNİ

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, bu sabah saat 07.30'daki Geyikli-Bozcaada arabalı vapur seferinin de yapılamadığını belirterek, iptal edilen seferlerin rüzgarın etkisini kaybetmesinin ardından yeniden başlayacağını bildirdi.

Yetkililer, boğaz hattındaki diğer seferlerde aksama yaşanmadığını, hava durumuna göre gün içinde bazı hatlarda seferlerin iptal edilebileceğini ifade etti.

KABATEPE-GÖKÇEADA HATTINDAKİ TÜM DENİZ SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Kuzey Ege'de etkili olan poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Gün boyu devam eden ve zaman zaman hızını artıran poyraz nedeniyle Gökçeada-Kabatepe hattındaki tüm arabalı vapur ile deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 17.00'de yapılması gereken Bozcaada-Geyikli seferinin saat 16.30'da, saat 18.00'de yapılması gereken Geyikli-Bozacada seferinin ise saat 17.00'de yapılacağını belirtti.
Boğaz hattındaki diğer seferlerde ise bir aksama olmadığı bildirildi.

İDO'NUN BAZI DIŞ HAT SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Marmara Denizi'ndeki şiddetli poyraz nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) bazı dış hat seferleri iptal edildi.

İDO'dan alınan bilgiye göre, şiddetli poyraz nedeniyle saat 07.00'deki Yenikapı-Bandırma hızlı feribot ile saat 07.30'daki Bandırma-Yenikapı, saat 08.00'deki Armutlu-Armutlu T.K-Yenikapı-Bostancı ve saat 08.30'daki Bursa-Kabataş-Kadıköy deniz otobüsü seferleri gerçekleştirilemedi.

Bununla birlikte saat 12.00'deki Bostancı-Yenikapı-Bandırma, saat 15.30'daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü ve saat 18.30'daki Bandırma-Yenikapı hızlı feribot seferleri de iptal edildi.
İç hatlarda ise herhangi bir sorun bulunmadığı bildirildi.

TEKİRDAĞ İLE ERDEK, BANDIRMA, MARMARA ADASI, AVŞA VE KARABİGA ARASINDAKİ SEFERLER İPTAL

Marmara Denizi'nde şiddetli poyraz ve yağmur, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi.

Tekirdağ Liman Başkanlığı'ndan edindiği bilgiye göre, şiddetli poyraz nedeniyle Tekirdağ ile Erdek, Bandırma, Marmara Adası, Avşa ve Karabiga arasındaki deniz seferleri iptal edildi.

Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden 67 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker ise saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan şiddetli poyraz ve sağanak nedeniyle yollarına devam edemeyerek, rotalarını Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahillerine çevirdi. Geceyi Şarköy sahillerinde geçiren gemilerde bulunan personel, şiddetli fırtına ve yer yer 3 metreye ulaşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamadı.

Gece boyunca aralıksız devam eden fırtınanın sabah saatlerinde etkisini azaltmasının ardından yerli ve yabancı bandıralı 56 şilep ve tanker, Şarköy'den demir alarak boğazlardan geçmek üzere hareket ettiler. 11 gemi ise beklemeyi sürdürüyor. Aniden bastıran fırtına ve yağmurdan balıkçılar da olumsuz etkilendi. Meteorolojinin uyarılarını dikkate alan bazı balıkçılar saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle balığa çıkmadı. Marmara Denizi'nde balıkta olan tekneler de geri dönerek Şarköy, Mürefte ve Hoşköy Balıkçı barınaklarına demirledi.

Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü, kent merkezine son 24 saatte 6,8 kilogram yağış düştüğünü belirterek, yağışın bir hafta boyunca merkez ve ilçelerinde devam edeceğini bildirdi.

DENİZDE ''YAŞAM SAVAŞI'' VERDİLER

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, balık avlamak üzere 28 saat önce denize açılan teknedeki 5 balıkçı 28 saat süren ''yaşam savaşını'' kazanarak kıyıya ulaşabildi.

Antalya'nın Kaş ilçesinden balık avlamak üzere Fethiye'ye gelen 4 balıkçı, Evren Karabudak'a ait tekneyle, balık avlamak üzere denize açıldı. Denize açılan 5 kişiden 24 saat boyunca haber alınamayınca aileler ve bölgede avlanan balıkçılar gece yarısından itibaren arama çalışması başlattılar. Sabah saatlerine kadar süren arama çalışmalarından bir sonuç alınamayınca, aileler ve balıkçılar Dodurga köyüne dönerek beklemeye başladı.

Denizde kayboldukları bildirilen 5 balıkçıdan birisinin, cep telefonundan mesaj atarak, bir mağaraya sığındıklarını bildirmesi üzerine, arama çalışmaları Dodurğa köyü Yediburun mevkisinde yoğunlaştırıldı. Olaydan 28 saat sonra balıkçı teknesinin sahibi Evren Karabudak ile balıkçılar İbrahim Sarı, İbrahim Ünal, Soner Demirhan ve Hilmi Pala, güçlükle kıyıya yaklaştırdıkları tekneden karaya çıkartıldı.

Sağlık durumları iyi olan 5 balıkçı gazetecilere, Karadere köyünden denize açıldıktan kısa bir sonra fırtınaya yakalandıklarını ve boyu 3 metreye yaklaşan dalgaların teknenin pervanesini kırdığını anlatarak, ''Pervane kırılınca denizin ortasında yaşam savaşı vermeye başladık. Saatlerce süren çabamızın ardından tekneyi Yediburun mevkisinde kayalık bir alana yanaştırdık ve kıyıya çıktık'' dediler.

GECEYİ MAĞARADA GEÇİRDİK

Telefonları çekmediği için yardım talebinde bulunamadıklarını anlatan balıkçılar, 12 saat boyunca kıyıdaki bir mağaranın içinde yaktıkları ateşin başında fırtınanın dinmesini beklediklerini anlatarak, ''Sabah olunca, içimizden birinin telefonunun o anda tek çentik çektiğini gördük. Hemen yakınlarımıza mesaj atıp yaşadığımızı bildirdik. Denizdeki fırtınanın kesilmesinin ardından da Dodurğa köyü sahiline ulaştık. Bizi burada bekleyen yakınlarımız ve balıkçılar karaya çıkardılar. Yaşadığımız için mutluyuz. Zamanında kıyıya ulaşamasaydık, tekne alabora olabilirdi. O zaman kurtulma şansımız yoktu'' diye konuştular. Kıyıda büyük sevinç yaşayan balıkçılar, yakınlarına ve arama çalışmasına çıkan köylülere teşekkür etti.