9 işçi hala göçük altında

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden işçilerden birinin daha cesedi çıkarıldı.

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009 16:21
ABONE OL
Kurtarma ekipleri zorlu bir çalışmanın ardından, Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Bükköy'den Yusuf Karaca'nın cesedine ulaştı. Karaca'nın cesedi, ailesi tarafından teşhis edildi. Böylece göçükten cesedi çıkarılan işçilerin sayısı 10'a ulaştı. Bu arada, arama kurtarma ekibindeki görevliler, göçüğü kazıp destekleyerek güçlükle ilerlediklerini, kalan 9 kişinin bulunduğu bölgeye ulaştıklarını tahmin ettiklerini bildirdi.

KARDEŞİNİN YATAĞINDA BEKLİYOR

Göçükte hayatını kaybeden ve henüz cesedine ulaşılamayan Ramazan Baştepe'nin ağabeyi Yaşar Baştepe, madenin yatakhanesindeki kardeşine ait yatakta, cesede ulaşılmasını bekliyor. Kardeşinin, ailesinin oturduğu Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Yağmurlar köyüne 2-3 ayda bir gidebildiğini belirten Baştepe, şunları söyledi:

''9-18 yaşları arasında 4 kızı var. Onları çok seviyor, ama ekmek parası için yüzlerini belirli aralıklarla ancak görebiliyordu. Köyde kendi yaptırdığı bir ev vardı. Onun borcunu ödemek için ailesinden uzakta yerin metrelerce altında çoğu dönem güneşin yüzünü görmeden çalışıyordu.''

Ağabey Baştepe, kızları ve eşinin buraya gelemediğini, cesedinin bir an önce çıkarılmasını beklediklerini aktardı.

''GEL ARTIK, YOLUNU GÖZLÜYORUZ''

Öte yandan, göçük altında kalan Murat Aydın'ın eşi Fatma Aydın ve yakınları da maden sahasında sinir krizleri geçirdi. Kızılay'ın, sosyal destek uzmanları ve diğer işçi yakınları tarafından yatıştırılmaya çalışılan Fatma Aydın, göçük altındaki eşine ''Gel artık, yolunu gözlüyoruz'' diye seslendi.

9 İŞÇİNİN CESEDİ DÜN ÇIKARILMIŞTI

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde önceki gün maden ocağında meydana gelen göçükten 9 işçinin cesedi dün çıkarılmıştı.

Maden ocağındaki kazada yaşamını yitiren işçilerden Şenol Kurt, Mehmet Banbal, Murat Aydın, Muammer Aktaş, Seyit Ali Akduman, Mehmet Kuşoğlu, Mehmet Çetin, Ali Kazan ve İzzet Kuşoğlu'nun cesetlerine ulaşılmıştı.

''ORTADA BÖYLE BİR KAZA OLDUĞUNA GÖRE MUTLAKA BİR SIKINTI VAR''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mustafakemalpaşa'da maden ocağındaki göçükte ihmal iddialarıyla ilgili olarak, ''Ortada böyle bir kaza olduğuna göre mutlaka bir sıkıntı var'' dedi.

Göçüğün meydana geldiği maden sahasında yetkililerden bilgi alan Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede 42 saattir 6 kurtarma ekibinin dönüşümlü çalıştığını, ekiplerin 4'er saat aşağıda kaldıklarını belirtti.Çalışmaların gece saatlerinde de aralıksız devam ettiğini anlatan Yıldız, ocakta göçük sonrası oluşan 8 metrelik blokun tahminlerinden 3 saat önce kaldırıldığını, 17 metrelik alanın da geçildiğini söyledi. Çalışmalarda Soma, Zonguldak, TKİ, Dursunbey, Tunçbilek, Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünden yaklaşık 120 kişinin görev yaptığını belirten Yıldız, şu bilgileri verdi:

''Ulaşmaya çalıştığımız işçi kardeşlerimizin bulunduğunu tahmin ettiğimiz bir yer var. Burada da göçük var. Onun temizlenmesine çalışılıyor. Eğer patlama olduğu anda, dinamitin atıldığı anda işçiler bağ noktasında iseler işimiz kolay. Daha ileride iseler işimiz çok zor. Şimdiden saat vermek zor. Ancak 2-3 saate kadar daha net bilgilere ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Fluluk ortadan kalkacak önümüzü net göreceğiz diye tahmin ediyorum.''

OCAKTAKİ SICAKLIK

Bir gazetecinin ''Aşağıda sıcaklığın yüksek olduğu söyleniyor. Durum nedir?'' sorusu üzerine Yıldız, ''İlk başta sıcaklık fazlaydı, ama şimdi aynı şeyi söyleyemem. Metan gazının patlaması sırasında tahmin edemediğimiz kadar ısı yükseliyor. Ama havalandırma ile aşağıda çalışmaya engel olacak bir sıcaklık yok. Sıkıntı yok. Sıcaklıktan dolayı bir aksama yok'' dedi.

İHMAL İDDİALARI

Yıldız, bir gazetecinin ''Madende ihmal iddiaları''nı sorması üzerine, şunları kaydetti:

''Ortada böyle bir kaza olduğuna göre mutlaka bir sıkıntı var. İşletmecilikten, ölçümden, donanımdan ve başka nedenlerden kaynaklanan sorun var. Bu sorunun gerçek nedeninin ne olduğunu bütün cenazeler çıkarılıp sonuca ulaşınca net sonuç alacağız. Daha önce ya ölçüm yapılmadı... Metan gazının arttığı kesin. Çünkü patlamayla metan gazı alev alıyor. Metan, kömür ocaklarındaki en büyük risktir. Ondan sonra göçük gelir.''

''İşletmeyle ilgili daha önce hazırlanan raporda ne vardı?'' yönündeki bir soruya ise Yıldız, işletmeyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili birimleriyle Maden İşleri Genel Müdürlüğünün raporu bulunduğunu söyledi. Bu raporla birlikte işletmeye eksiklerini gidermesi için 6 aylık bir süre verildiğini belirten Yıldız, sürenin sonunda eksiklerin giderilmesiyle birlikte işletmenin çalışmaya devam ettiğini anlattı.

TÜBİTAK İLE ORTAK ÇALIŞMA

Yıldız, bir gazetecinin ''Maden ocaklarıyla ilgili daha önce yaptığınız bir çalışma var mıydı? Neler yapıldı?'' şeklinde yöneltilen bir soruya ise şu yanıtı verdi:

''Kaza meydana gelince bu konuda hareket etmek doğru değil. Maden ocaklarındaki sorunları daha önce tespit edip, çalışmalara başladık. TÜBİTAK ile yaptığımız ortak bir çalışma var. Bu çalışma, metan gazının sondaj ile tespitine yönelik. Bu dünyada uygulanıyor. Bunun daha da hızlanması için çalışıyoruz. Maden ocaklarında en fazla ölüme yol açan metan gazı patlamasıdır. Bu tür sorunların giderilmesine çalışılıyor.''