Akciğer nakli ile ikinci hayat

Türkiye'nin ikinci başarılı akciğer nakli yapılan Tatlısu'yu, doktorlar partiyle taburcu etti

Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
Türkiye'nin ikinci başarılı akciğer naklini olan Nurettin Tatlısu hastaneden taburcu edilirken doktorları tarafından "ikinci hayat" partisi düzenlendi. 21 yıllık maden işçiliği sonrası akciğer yetmezliği olan Tatlısu, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde bir asker annesinin ciğeri ile hayata tutundu.

TRAFİK MAĞDURUNDAN

Türkiye'de yıllarca akciğer nakli yapılamadı. İlk başarılı nakil 34 yaşındaki Eyüp Üstün'e yapıldı. Sırada yüzlerce kişi vardı ve bir gün gelen organ bağışı ikinci naklin yapılmasını sağladı. Diyarbakır'dan Antalya'ya askerde olan oğlunu görmek için yola çıkan Gülay Yeniş, trafik kazası geçirince altı kişinin kurtulmasını sağladı. Akciğer nakli en zor organ nakilleri arasında sayılıyordu. Vericinin hayatında sigara içmemesi gerekiyordu. Yeniş'in akciğeri bu şartlara uygun çıktı. Doktorlar gece yarısı Antalya'ya giderek akciğeri aldılar. Bu sırada akciğerin 21 yıldır maden işçiliği yapan Nurettin Tatlısu'ya uygun olduğu saptandı. Yıllardır nakil listesinin en başında adı bulunan Tatlısu artık nefes alamayacak durumdaydı. Yatağa bağlı yaşıyordu. Oksijen tüpüne bağlı hayatını sürdürürken 16 Kasım sabahı bir anda hayatı değişti.

TÜM PERSONEL KATILDI
İki çocuk babası Nurettin Tatlısu hiç tanımadığı Yeniş ailesinin kendisine hediye ettiği akciğerle ikinci hayatına başladı. Ameliyattan sonra bir aydır hastanede tedavisi süren Tatlısu'nun dün taburcu edilmesine karar verildi. Doktorları pek çok hasta için umut anlamına gelen Tatlısu'yu taburcu ederken operasyonu yapan Doç. Dr. Asım Kutlu, Op. Dr. Erdal Taşçı tarafından ikinci hayat partisi verildi. Partiye Tatlısu'nun ailesinin yanı sıra onun yeni hayatına geçmesini sağlayan tüm hastane personeli katıldı. Tatlısu'dan sonra Türkiye'de akciğer nakillerinin artması bekleniyor. Doç. Dr. Asım Kutlu, şunları söyledi: "Hastamızı bugün taburcu ediyoruz. Amaç bu şekilde hastaneden taburcu edilen hastaların sayısını artırmak. Tatlısu'yu şu anda bekleyen en önemli tehlikelerden biri A gribi. Kendisine o konuda nasıl korunacağını gösterdik. Kontrollerimiz sürecek. İlk akciğer naklini olan hastamız Eyüp Üstün A gribine yakalanmıştı. Hastanede tedavi ederek hastalığı atlatmasını sağladık. Ama umarız Nurettin Tatlısu bundan sonra sağlıklı olarak yaşar. O akciğer bekleyen hastaların umudu." SAĞLIK SERVİSİ