Kara kış geliyor-HARİTALI

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 11:46
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde aralıklarla görülecek yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş), Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI : Güneydoğu kesimler ile batı kıyılarımızda 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR : Genellikle güney ve güneydoğu, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta, ülkemizin kuzeybatısında kuvvetli, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

METEOROLOJİDEN UYARILAR

İSTANBUL'DA KUVVETLİ FIRTINA UYARISI:
Bu gece saatlerinden itibaren İstanbul'un boğaz çevresi ve Karadeniz'e bakan kıyıları başta olmak üzere il genelinde kuzey ve kuzeybatı (Yıldız ve Kareyel) yönlerden kuvvetli fırtına beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşım sorunları, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi) ilgililerin ve vatandaşlarımızın tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI : Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş), Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI : Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşları tedbirli olması gerekmektedir.

EDİRNE'DE KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Kar yağışı yurdun batısına Trakya'dan girdi. Meteorolojinin günler öncesinde verdiği soğuk ve yağışlı hava etkisini göstermeye başladı. Önceki gün hafif karla karışık şeklinde kendisini gösteren yağış sabahın erken saatlerinden itibaren kar yağışına dönüştü. Kar yağışı nedeniyle Edirne merkez ve civarı beyaza büründü. Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, kar yağışı il merkezi ve ilçelerde bugün aralıklarla devam edecek. Hava sıcaklığının dün gece sıfır derece olarak ölçüldüğü Edirne'de bugün en yüksek hava sıcaklığının 1 derece olacağını ifade eden yetkililer, sıcaklıkların düşmeye devam edeceğini ve kar kalınlığının Edirne'de 4 santimetre ölçüldüğünü belirtti. Edirne merkez, Süloğlu, Lalapaşa, Havsa ve Uzunköprü ilçelerinde kar yağışı devam ediyor. Bu arada kar yağışının fazla olduğu Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunda Karayolları ekipleri, yolda kontrollerini arttırdı.

KIRKLARELİ'NİN BAZI İLÇELERİNDE KAR KALINLIĞI 15 SANTİMETRE ÖLÇÜLDÜ

Yurdu etkisi altına alan soğuk hava, hayatı olumsuz etkiliyor. Kırklareli merkeze bağlı Dereköy ile Demirköy ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. Kırklareli Karayolları 15. Şube Şefliği ise Dereköy ve Demirköy'de yolların kapanmaması için bölgeye kar kazıma araçları ile tuzlama ekiplerini sevk etti. Kar kalınlığının 2 santimetreye ulaştığı Kırklareli'nin Kofçaz ilçesinde kar yağışı devam ediyor.

TEKİRDAĞ'DA KAR BEKLENİYOR

Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kent merkezinde dün başlayan yağışların akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur şeklinde görülmesi bekleniyor. Yetkililer, şu ana kadar yağışlar nedeniyle kent merkezinde metrekareye 37 metreküp yağmur düştüğünü ve bugün en yüksek sıcaklığın 9, en düşük sıcaklığın ise 3 derece olmasının beklendiğini belirtti. Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde de zaman zaman karla karışık yağmur şeklinde görülen yağışlar nedeniyle 5 maddi hasarlı trafik kazası olduğu bildirildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Çok bulutlu ve bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Edirne ile Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

EGE : Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerinde gökgürültülü sağanak, akşam saatlerinden sonra Afyon ve Kütahya çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ : Çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile zamanla bölge geneli aralıklı aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Doğu Akdeniz ile gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU : Çok bulutlu, doğusu ile zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, sabah ve akşam saatlerinden sonra Sivas, Yozgat ve Kayseri çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak.

BATI KARADENİZ : Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun, Trabzon çevreleri yağmurlu, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU : Parçalı çok bulutlu, bölgenin batısı ile Erzurum, Ağrı, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Erzurum ve Muş çevreleri ile Erzincan'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...