Karadeniz'de gemi battı: 2 ölü

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında Panama bandıralı kuru yük gemisi battı. Gemideki mürettebattan 2 kişi öldü, 12 kişi tahliye edildi, 2 kişi de kayboldu.

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009 17:38
ABONE OL
Rusya'dan Çanakkale'ye kömür götüren ''Oganbey'' adlı 136.8 metre uzunluğundaki 5 bin 547 grostonluk kömür yüklü gemi, Ereğli'nin 7 mil açığında battı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı botları ve çevreden geçen gemilerin çalışmaları sonucu 12 kişi kurtarıldı, ölen Ukrayna uyruklu Dmytro Vodyanko ve Gürcistan uyruklu Sergo Jıntcharadze'nin ise cesetleri çıkarıldı. Kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları sürdürülüyor. Kurtarılan mürettebat, kontrolden geçirilmek üzere Ereğli Devlet Hastanesi'ne getirildi.

BATAN GEMİDEN TAHLİYE EDİLEN 12 PERSONELİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında batan Panama bandıralı kuru yük gemisinden tahliye edilen 12 personelin kimlikleri belirlendi.

Rusya'dan Çanakkale'ye kömür götürdüğü sırada Ereğli açıklarında batan ''Oganbey'' adlı kömür yük gemisinden tahliye edilen personeller Hüsnü Kılıç, Zekeriya Aras, Erdal Sümer, Selçuk Öztaş, Ziya Kotan, Cevdet Çelik, Haluk Düşer, Kutsal Anatoli, Star Chenko, Oleksadr Kaplıchenko, Velovick Oleksandra ve Medynshyi Ondeii, Ereğli Devlet Hastanesinde kontrolden geçirilmelerinin ardından ifadeleri alınmak üzere Sahil Güvenlik Komutanlığına götürüldü.

YAŞAMINI YİTİREN İKİ PERSONELİN CESEDİ EREĞLİ DEVLET HASTANESİ'NE GÖTÜRÜLDÜ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında Panama bandıralı kuru yük gemisinin batması sonucu yaşamını yitiren Ukrayna uyruklu Dmytro Vodyanko ve Gürcistan uyruklu Sergo Jıntcharadze'nin cesedi Ereğli Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı.

Gemide çarkçı başı olarak çalışan Ukrayna uyruklu Dmytro Vodyanko'nun (67) cesedi, römorkörle Bozhane rıhtımına getirildi. Daha sonra ambulansla Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bu arada gemiden kurtarılan personelden Selahattin Öztaş (28), geminin sancak tarafındaki ambar kapaklarının su almaya başladığını belirterek, ''Gemi, 3 dakika gibi kısa sürede batmaya başladı. Üzerimizi bile değiştirmeye fırsat bulamadık'' dedi.

Ziya Kotan da (31) suya düştüklerinde geminin pervanesinin kendilerini çekmeye başladığını, pervaneye kapılmaktan çok korktuklarını söyledi. Geminin aşçıbaşısı Cevdet Çelik (36) ise geminin su almaya başlamasından sonra botu denize attıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Daha sonra hepimiz suya atladık. Bu sırada bota kendi imkanlarımla ilk ben çıktım. Ardından da üzerlerinde can yelekleri bulunan arkadaşlarımı çektim. Bazı arkadaşlarımızı da çevreden geçmekte olan bir gemi kurtardı.''

Kaybolan 2 kişiyi ise arama çalışmaları sürdürülüyor.

EREĞLİ'DE BATAN GEMİNİN KAYIP 2 MÜRETTEBATINDAN BİRİ TÜRK

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi yakınlarında batan Panama bandıralı Oganbey adlı yük gemisinin kaybolan iki mürettebatından birinin Türk olduğu açıklandı. Kayıp iki mürettebatın arama çalışmalarının 2 römorkör bir helikopter ile devam ettiği belirtildi.

Ereğli Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya'nın Trabsu Limanı'ndan Çanakkale'ye hareket eden 9.100 tonluk kömür yüklü içinde 4 ton motorin ve 14 ton fueloil yakıt bulunan Oganbey adlı Panama bandıralı, sahibi Türk gemi, 12.12.2009 günü saat 02.30'da Karadeniz Ereğli batısında 7-8 mil açıklarında battığı kaydedildi.

8'i Türk uyruklu 16 mürettebatı bulunan gemiden 12 kişinin kurtarıldığı belirtilen açıklamada, "Gemide 2 ölü 2 kayıp olup, kayıplardan biri Türk uyrukludur. Aramalara Sahil Güvenlik Komutanlığı koordinatörlüğünde 2 römorkör ve 1 helikopter ile birlikte devam edilmektedir." denildi.

Diğer yandan arama çalışmalarını sürdüren Sahil Güvenlik ekipleri, gemiye ait bazı malzemeleri karaya çıkarttı.