Mersin'de sel

Mersin'in Silifke ilçesinde iki gündür devam eden sağanak yağış, tarım alanlarına zarar verdi.

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009 17:26
ABONE OL
Sökün, Çeltikçi, Kurtuluş köyleri ile Atakent, Atayurt ve Arkum beldelerindeki tarım arazileri, yağıştan büyük zarar gördü. Bakla ve çilek tarlaları tamamen su altında kalırken, limon hasadı durduruldu. Yağışın devam etmesi nedeniyle hasar tespit çalışması yapılamayan bahçelerde biriken suyu, üreticiler kendi imkanlarıyla boşaltmaya çalışıyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, tüm tarım alanlarına zarar veren ve yarın da sürmesi beklenen yağışın ardından İlçe Tarım Müdürlüğünün hasar tespit çalışmasını yapması gerektiğini söyledi. Bu arada, metrekareye 90 kilogram yağışın düştüğü Atakent beldesinde yağmur suları, beldeyi köylere bağlayan yolların asfaltının sökülüp kullanılamaz hale gelmesine neden oldu. Özellikle dere yataklarında bulunan geçişler tamamen kapandı.

Atakent Belediye Başkanı Hasan Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun yıllardır böyle yağış görmediğini, yağışların öncesinde gerekli önlemleri aldıkları halde beldede büyük zarar oluştuğunu belirtti.

Meteoroloji yetkilileri ise yağışın gün boyu devam etmesinin, yarın da etkisini sürdürmesinin beklendiğini bildirdi.

ETKİLİ YAĞIŞ NEDENİYLE ERDEMLİ İLÇESİNDEKİ LİMONLU DERESİ'NDE TAŞKIN MEYDANA GELDİ

Mersin'in Erdemli ilçesi Limonlu beldesinde 2 gündür etkili olan sağanak nedeniyle, Limonlu Deresi'nde taşkınlar oluştuğu, tarım arazilerinin de zarar gördüğü bildirildi.

Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe, meteoroloji yetkililerinin yağışın yarın da aralıklarla devam edeceği tahmininde bulunduğunu, bu nedenle önlem aldıklarını belirtti. Özefe, Limonlu Deresi'ndeki taşkın nedeniyle tarım alanlarının zarar gördüğünü, ancak hasarın boyutunun henüz belli olmadığını kaydetti.

Limonlu Belediye Başkanı Mehmet Topkara ise etkili olan yağışın yaşam koşullarını güçleştirdiğini söyledi. Taşkın nedeniyle limon bahçeleri, muz seraları ve sebze tarlalarının su altında kaldığını belirten Topkara, ''Derenin taşması sonucu yaklaşık 800 dönüm tarım alanı ile 150 dönüm muz serası zarar gördü. Su altında kalan ürünlerin çürüme tehlikesi çiftçilerimizi tedirgin ediyor'' dedi. Topkara, belediye ve DSİ imkanları ile Limonlu Deresi'nin temizlenmeye başladığını, ancak acilen ıslah edilerek taş duvar içerisine alınması gerektiğini belirtti.

YAĞIŞ NEDENİYLE BAZI MAHALLELERDE EVLERİ SU BASTI

Mersin'de, kent merkezine son 24 saatte metrekareye 74.6 kilogram yağış düşerken, bazı mahallelerde çok sayıda evi su bastı.

Yağış nedeniyle kentin birçok mahallesinde su baskınları yaşandı. Bazı cadde ve sokaklarda yağış nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanırken, büyükşehir belediyesi ve itfaiye ekipleri, yapılan ihbarları değerlendirerek çalışma başlattı. Polis ekipleri ise çalışmalara destek verdi. Toroslar ilçesindeki çukur bölgede kalan Mevlana Mahallesi'nde çok sayıda evi su bastı. Vatandaşlar, kendi imkanları ile evlerini temizlerken, bazı sokaklarda oluşan su birikintileri vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Meteoroloji yetkilileri, kent merkezinde son 24 saatte metrekareye 74,6 kilogram yağış düştüğünü, gece geç saatlere kadar sürmesi beklenen yağışın, daha sonra aralıklı sağanak şeklinde yağacağını bildirdi.
Yetkililer ayrıca denizde fırtına olduğu uyarısında bulunarak, balıkçıların dikkatli olmasını istedi.