Afet Koordinasyon Merkezi alarmda

Pazar 13.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009 21:48
ABONE OL
İstanbul'daki sağanak yağış nedeniyle, Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) alarma geçtiği bildirildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verileri doğrultusunda, kentteki sağanak yağış nedeniyle AKOM'un alarma geçtiği belirtildi. İstanbul'da dün gece yarısı başlayan yağışların öğle saatlerinde etkisini kaybettiği açıklandı.

* 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Olası su baskınlarına karşı, itfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ve İSKİ ekiplerinin hazır bekletildiği ifade edilen açıklamada, Beykoz Akbaba ile Kağıthane Cenderesi'nde taşkın meydana geldiği kaydedildi. Taşkın sonucu, Ayazağa-Kemerburgaz yolunun kısa süreli trafiğe kapalı kaldığı, su taşkınına
ekiplerin müdahale ettiği hatırlatıldı.

Beykoz'da da Akbaba Deresi'nde alt yapı çalışmaları sürerken, yağmur sonrası derenin taştığı, dere yatağına inşa edilmiş 3 katlı bir binanın toprak kayması sonucu çöktüğü, olayda ölen ve yaralanan olmadığı anımsatıldı. Çöken binanın yanındaki yine 3 katlı 2 binanın da tedbir amaçlı boşaltıldığı, bölgede, Büyükşehir ve Beykoz belediyesi ekiplerinin çalışmalarının sürdüğü ifade
edildi.

Bu arada, İDO'nun Bandırma-Yenikapı arasındaki 07.00 ve 18.30'daki seferlerinin yanı sıra, Kartal-Yalova seferinin de iptal edildiği kaydedildi.

Yapılan ölçümlerde ise son 24 saatte Çavuşbaşı'na metrekareye 46.4, Ömerli'ye 24.8, İkitelli'ye 22, Çatalca'ya 42, Sarıyer'e 45.6, Şile'ye 42.8 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI
İstanbul'da yılın ilk karı Anadolu Yakası'nda yüksek kesimlere düştü. Fırtına şeklinde esen rüzgarla birlikte etkili olmaya başlayan kar yağışı bitki örtüsünü beyaza bürümeye başladı.

Alçak kesimlerde yağmur şeklinde devam eden yağış, özellikle Kartal-Yakacık, Pendik ve Sultanbeyli bölgelerinde deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yüksekteki bölgelerde kar yağışı olarak kendini gösterdi. Sıcaklığın 1 dereceye kadar düştüğü bölgedeki kar yağışı, bitki örtüsünü beyaza bürümeye başladı. Alçak kesimlerde ise yağış sulu kar ve yağmur şeklinde devam ediyor.