Hayatı Boston'da 'Berrak'laştı

Türkiye'de 6 yıldır teşhis konulamayan 6 yaşındaki Berrak, ABD'de görev yapan Türk doktoru tarafından konulan teşhis ve tedaviyle iyileşiyor

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
İstanbul'da yaşayan Berrin-Alpaslan Kâhyalı'nın tek çocuğu olan 6 yaşındaki Berrak, dünyaya geldikten 20 gün sonra rahatsızlandı. Doktorlar, hastalığına bir türlü kesin teşhis koyamadı. O günden sonrada hastaneler adeta ikinci evleri olan aileye, sonunda bir doktor, ABD'de bulunan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Boston Çocuk Hastanesi'ne gitmeleri tavsiyesinde bulundu. Ancak ailenin maddi durumu yeterli değildi. Anne Belgin Kâhyalı ve arkadaşları hemen, 'Damlaya damlaya göl olur' adıyla yardım kampanyası başlattı.

HAYIRSEVER DESTEĞİ

Sonunda Berrak, hayırseverlerin sağladığı destekle geçtiğimiz mayıs ayında ABD'ye götürüldü. Türk doktor Yaman Ekşioğlu'nun yakından ilgilendiği Berrak'a "Epilepsi" teşhisi kondu. Hemen tedaviye başlayan Dr. Ekşioğlu, küçük kızın kas kütlesi ve kemik gelişimini artırdı. Türkiye'ye dönen ve geçtiğimiz 21 Eylül'de yeniden ABD'ye giden küçük kız, hızla iyileşmeye başladı.

KONUŞABİLECEK

Kızına verilen ilaçlarla beyin dalgalarının daha düzenli olmasının sağlandığını ve epilepsinin beyinde hasar yaratma sebeplerinin izole edilerek hasarlı bölgelerin iyileştirilmeye çalışıldığını anlatan anne Belgin Kâhtalı, "Şu anda kollarını da kullanabilmesi için hafta içi her gün 3 saat yoğun fizyoterapi görüyor. Bunun yanı sıra haftada 2 saat yüzme, 4 saat konuşma terapisi ve 4 saat bireysel eğitime tabi tutuluyor. Doktorumuz eylüldeki kontrolde, Berrak'ın büyük bir gelişme gösterdiğini ve tedavisinin aynı şekilde devam etmesi durumunda yürüyebileceğini, hattâ rahatlıkla konuşabileceğini söyledi. Şubat 2010'da tekrar ABD'ye gitmesi gerekiyor ve 16 bin dolara ihtiyacı var. Şu ana kadar ise 4 bin 890 TL toplandı" diye konuştu.

GÜN ÖNCE YAŞ GÜNÜNÜ KUTLADI
Önce boyun sinirlerini kontrol etmeye, ardından da destekle oturmaya başlayan Berrak, "Anne, baba, mama, atta, pıtır, at" gibi kelimeleri öğrendi. Berrak ayrıca 5 kelime de yazmaya başladı. Şimdi 'L' harfini öğrenmeye çalışan, hatta 'at taklidi' bile yapabilen Berrak, 3 gün önce de doğum gününü kutladı.