Kuvvetli yağış uyarısı

Pazar 13.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:18
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinde görülecek yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı (Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis), gece saatlerinden itibaren Muğla ve Antalya çevreleri ile yarın (Pazar) Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik), Bolu, Zonguldak, Düzce ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI :Batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimler ile yarın (Pazar) zamanla iç kesimlerde batı ve kuzeybatı yönlerden orta, Marmara'da bu gece saatlerinden sonra, iç kesimlerde yarın (Pazar) kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı (Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis), gece saatlerinden itibaren Muğla ve Antalya çevreleri ile yarın (Pazar) Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik), Bolu, Zonguldak, Düzce ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, heyelan, taşkın, yıldırım düşmesi v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; yarın Marmara'nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli fırtına, İç kesimlerde batı ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, soba zehirlenmeleri, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşları tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu ve bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar doğusunda (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik) kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, bu akşam Edirne ile Kırklareli çevreleri ile yarın (Pazar) Balıkesir ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli bu gece saatlerinden sonra İstanbul başta olmak üzere bölgenin kuzeyinde kuvvetli fırtına şeklinde esecek.

EGE: Çok bulutlu, bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar bu gece saatlerinde Muğla çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerinde gökgürültülü sağanak, gece saatlerinde Afyon ve Kütahya çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar, kuzey kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, güney kıyılarında batı ve güneybatı yarın (Pazar) zamanla kuzeybatı, iç kesimlerinde yarın (Pazar) batı ve güneybatı zamanla kuzeybatı yönlerden kuvvetli esecek.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay) ile bu gece saatlerinden itibaren Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak gece saatlerinden sonra Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar; yarın (Pazar) batı ve güneybatı zamanla bölgenin batısında kuzeybatı yönlerden kuvvetli esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; Yarın Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yarın (Pazar)öğle saatlerinden sonra iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar, yarın bölgenin kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Van çevrelerinde yağmur yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bölgenin batısında kuvvetli olması bekleniyor.

BUGÜN YAPILMASI PLANLANAN SAAT 18.30'DAKİ BANDIRMA-YENİKAPI FERİBOT SEFERİ İPTAL EDİLDİ
Marmara Bölgesi'ndeki olumsuz hava koşulları sebebiyle Bandırma-Yenikapı feribot seferi iptal edildi.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'den yapılan açıklamaya göre, hava muhalefeti dolayısıyla, saat 18.30'daki Bandırma-Yenikapı seferi yapılamayacak. Aynı gerekçeyle, bu sabah 07.00'daki Yenikapı-Bandırma seferi de gerçekleştirilemedi.

THY'NİN İSTANBUL-ŞANLIURFA SEFERİ İPTAL EDİLDİ
Türk Hava Yollarının (THY) İstanbul-Şanlıurfa seferi yoğun sis nedeniyle karşılıklı iptal edildi.

Alınan bilgiye göre, THY'nin sabah saatlerinde yapılması planlanan İstanbul-Şanlıurfa seferi, GAP Havaalanında görüş mesafesinin 200 metreye düşmesi nedeniyle yapılamadı.

Bölgede etkili sis nedeniyle dün de akşam saatlerindeki Şanlıurfa-İstanbul ve Ankara-Şanlıurfa seferleri karşılıklı iptal edilmişti.

KARADENİZ'DE FIRTINA VE YAĞIŞ
Zonguldak'ta şiddetli fırtına ve yağış hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava, etkisini sabaha karşı gösterdi. Fırtına nedeniyle Karadeniz kıyılarını vuran dev dalgalar ve yağış, denizde yük taşımacılığı yapan gemilere zor anlar yaşatıyor.

ZONGULDAK'TA ŞİDDETLİ YAĞMUR VE FIRTINA
Zonguldak'ta şiddetli fırtına ve yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Zonguldak'ta öğle saatlerinde başlayan şiddetli fırtına ve yağmur, yaşamı olumsuz yönde etkiledi.

Yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle sürücüler ve yağmura yakalanan öğrenciler zor anlar yaşadı. Balıkçı tekneleri ve yük gemileri Zonguldak Limanı'na demirledi. Meteoroloji yetkilileri, şiddetli fırtına nedeniyle ilgili kurum ve yetkilileri uyardı.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...