Sadece 3 günü vardı dinamiti o ateşledi

Grizu faciasında can veren barutçu Ramazan Baştepe, 3 gün sonra ayrılıyordu işten. Hatta veda için kestirdiği kurbanı dağıttı arkadaşlarına. Ama ateşlediği dinamit kendisinin de sonu oldu

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Bursa Mustafakemalpaşa'daki göçük felaketinde can veren işçilerin hikâyeleri yürek burkuyor. İçlerinde en çarpıcı olan ise 3 gün sonra işten ayrılacak olan madenin barutçusu Ramazan Baştepe'ye ait. Dört çocuk babası Kütahyalı Ramazan Baştepe (41), 3 gün sonra işi bırakacaktı. Emekliliğine çok sevinmiş hatta kurban keserek kutlamıştı bu müjdeli haberi. Yerine geçecek elemanı bekliyordu. Ancak ömrü vefa etmedi ve barutçu Ramazan Baştepe, grizuya neden olan dinamitin fitilini kendi elleriyle ateşledi. Facianın ardından madene gelen ağabey Yaşar Baştepe, halen göçük altında olan kardeşinin cenazesini yatağının yanı başında bekliyor. Yaşar Baştepe, "3 gün önce arkadaşlarıyla vedalaştı. Onlara 'Artık bu yeraltı hayatı benim için bitti. Bundan sonra bol bol çocuklarımla birlikte olacağım. İnşallah siz de bu kuyudan kurtulursunuz' demiş. İnşallah bize mucize yaşatır ve 4 kız çocuğunu yetim bırakmaz" diyor. Patlamada göçük altında kalarak hayatını kaybeden Ahmet Çetin (42) ise emekli olmuştu aslında. Ancak borçlarını ödeyebilmek için Mustafakemalpaşa'daki kömür ocağında bir hafta önce işe başladı, kendisi gibi emekli olan amcasının oğlu iki çocuk babası Mehmet Çetin'i de işe soktu. Ama iki kuzen felakette öldü.

BAKAN: KONUŞMAK İÇİN ERKEN
İşçilerden Murat Hanay'ın cenazesine katılan ve olay yerinde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madenin kapanmasına şimdilik gerek görülmediğini belirterek, "Raporlar gelmeden ihmal iddialarına dair konuşmak için erken. İnceleme sürüyor" diye konuştu. Maden ocağının sahibi olarak görünen Nurullah Ercan ise hâlâ ortaya çıkmadı. Göçük altında kalan işçilerden ikisinin daha cesedine ulaşıldı.

MADENDE YAŞIYORDU
Ağabeyi, Ramazan Baştepe'nin madende yatıp kalktığını ve Kütahya'nın Gediz ilçesinde yaşayan ailesini 3-4 ayda bir görebildiğini anlatıyor.

Tuna ÇAM-Çağdaş ÇETİNDEMİR/Erdoğan YAPIK/İhsan TUNÇOĞLU-Muharrem DOĞANTEZ/SABAH