Trakya'da kar yağdı İstanbul buz kesti

Karakış kapıdan içeri girdi. Edirne ve Kırklareli beyaza bürünürken, İstanbul'da karla karışık yağmur yağdı. Poyraz ve fırtına nedeniyle tankerler Şarköy'e sığındı

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Soğuk ve yağışlı hava yurdu etkisi altına aldı. Balkanlar'dan gelen soğuk hava Trakya'da kar yağışına neden olurken, İstanbul'da da bazı kesimlerde dün gece karla karışık yağmur yağdı. Kentte bugün de hava sıcaklığının 3-5 derece civarında seyretmesi ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmurun sürmesi bekleniyor. Marmara Denizi'nde 2 gündür etkili olan poyraz ise deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. İstanbul'da deniz otobüsü seferlerinin bazıları iptal edilirken, boğazlardan geçmek üzere seyreden yerli ve yabancı bandıralı 18 şilep ve tanker yollarına devam edemedi, rotalarını Şarköy sahillerine çevirdi. Saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle şilep ve tankerler, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine sığındı. Gemilerdeki personel, sağanak yağış ve yer yer 3 metreyi aşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamadı.

YOLCULAR KURTARILDI

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Edirne ve Kırklareli kent merkezine yılın ilk karı yağdı. Bingöl'de tipi nedeniyle yolda mahsur kalan 5'i çocuk 20 kişinin bulunduğu minibüs kurtarıldı. Ekipleri gören yolcular saatler sonra kurtulmanın sevincini yaşadı.

DERE TAŞTI SERA BATTI
Mersin'in Limonlu beldesinde etkili olan yağış nedeniyle taşan dere 800 dönümlük tarlaya zarar verdi. 150 dönümlük muz serası çamura battı. Evler su bastı.

TRAKYA'YA BEYAZ ÖRTÜ
Trakya'da önceki gece başlayan kar yağışı Kırklareli ve Edirne'yi olumsuz etkiledi. Demirköy ve Dereköy'de kar kalınlığı 15 santimetreyi buldu.

OKUL YOLU ZORLU PARKUR
Ardahan'da iki gündür yüksek kesimleride yağan kar yağışı bugün kent merkezine de düştü. Kar en çok çocuklarını okula götüren velileri zor durumda bıraktı.