'Düşesin balosu var da Osmanlı'nın niye yok'

Rus Düşes Romanova İstanbul'daki Rus Başkonsolosluğu'nda balo verdi. Davetli Padişah 5'inci Murat'ın torunu Osmanoğlu "Keşke Türk elçilikler de bize balo yapsa" dedi

Pazartesi 14.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 27.05.2010
ABONE OL
Rusya'nın itibarını iade ettiği Çar II. Nikola'nın soyundan gelen Düşes Vladimirovra Romanova, önceki akşam Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda balo verdi. Balonun düzenlendiği yapımı 1845'te tamamlanan tarihi başkonsolosluk binası, rivayete göre Rusya'dan gemilerle taşınan toprağın üzerine inşaa edilmişti. Baloda Osmanlı hanedanından Padişah V. Murad'ın torunu Osman Selahaddin Osmanoğlu ile yine Osmanlı Hanedanı'ndan Hanzade Özbaş da onur konuğuydu.

MAALESEF BİZDE OLMUYOR

Osman Selahaddin Osmanoğlu'na "Bir gün Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde Osmanlı balosu düzenlenmesini ister miydiniz?" diye sorduğumda, yanıtı şu oluyor: "Tabii isterim. 3 yıl önce Oxford'da Talebeler Derneği Osmanlı Balosu tertip edildi. Oğullarım Murat ve Selim eşleriyle baloya katılmışlardı. Böyle şeyler oluyor ama maalesef bizim memleketimizde değil."

ŞEHZADEDEN KALİNKA
Osman Selahaddin Osmanoğlu, eşi ile birlikte Rus ve Türk davetlilerle Rusların meşhur Kalinka türküsüyle dansa kalktı. Osmanoğlu, dans sırasında bir hayli keyifliydi. Beyaz giysileri içindeki Klasik Rus Bale Topluluğu'nun gösterisi de geceye ayrı bir renk kattı.

BALODA KATYUŞA ŞARKISI
Çarlık Hayır Balosu'nda, Çar'ı tüm ailesiyle birlikte yok eden Bolşevikler'den de izler vardı. II. Dünya Savaşı'nda Sovyet askerlerinin çok sevdiği Katyuşa şarkısının çalınması da garip bir tezat oluşturdu. Baloya Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ın dışında iş dünyasından Hamdi Akın, Cefi Kamhi, Erdoğan Demirören, siyasetçi Nevzat Yalçıntaş, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü İlber Ortaylı da katıldı.

ARKADAŞIYLA GELDİ
Osman Selahaddin Osmanoğlu'nun gece boyunca yanında olan bayan dikkatimizi çekti. Osmanoğlu arkadaşı olduğunu söylediği Candan Gülen'i bizimle tanıştırdı.

MASAL GİBİ GECE
Tarihi binada kendimizi adeta romanlardan çıkmış gibi hissettik. Şık kadınlar, smokinli erkekler, eski dönemlere ait giysileriyle karşılama görevlileri tarihi bir hava estiriyordu balo salonunda.