Kuvvetli yağış uyarısı - HARİTALI

Pazartesi 14.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 11:25
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve doğusunda görülecek yağışların; Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EDİRNE'DE YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR
Edirne ve çevresinde Salı günü havanın yoğun kar yağışı şeklinde geçmesi bekleniyor. Kar yağışı iki gün aradan sonra yeniden etkisini gösterecek.

Cumartesi günü gün boyu devam eden kar, yerini çok bulutlu bir havaya bırakmıştı. Salı günü Edirne ve civarı yeniden kar yağışının etkisi altına girecek. Kar yağışı ile birlikte önemli ölçüde düşen hava sıcaklığından önemli bir değişiklik olmayacak.

HAVA SICAKLIĞI :İç ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR :Ülkemizin batısında doğu ve güneydoğu, doğusunda kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta, Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Hopa çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, heyelan, taşkın, yıldırım v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde İç Ege (Afyon, Uşak, Kütahya), Marmara'nın güneydoğusu (Balıkesir, Bursa, Bilecik), Batı Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu), Göller yöresi (Isparta ve Burdur), İç Anadolu ile Edirne ve Kırklareli çevrelerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekemektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı bulutlu, yarın (Salı) sabah saatlerinde Çanakkale çevreleri yağmurlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa ve Bilecik çevrelerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

EGE: Parçalı bulutlu, yarın (Salı) sabah saatlerinde İzmir'in kuzey ilçeleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde (Afyon, Uşak ve Kütahya) buzlanma ve don olayı görülecek.

AKDENİZ: Parçalı bulutlu geçecek. Bu sabah saatlerinde Göller yöresinde buzlanma ve don olayı görülecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları (Zonguldak, Bartın, Sinop ve İnebolu) öğle saatlerine kadar aralıklı yağmurlu geçecek. İç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ve Tokat çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; Hopa çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, doğusu (Erzurum, Bitlis, Ağrı, Kars, Ardahan, Iğdır, Van, Hakkari ve Şırnak) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Iğdır çevrelerinde yağmur şeklinde olacak.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek.