Kuzeyde sel güneyde deniz

Yağışlı hava İstanbul'da dere taşması ve toprak kaymasına neden oldu. Antalya'da ise yazdan kalma bir gün yaşandı. Yarın yeni bir soğuk hava dalgası gelecek

Pazartesi 14.12.2009
ABONE OL
Türkiye'yi etkisi altına alan yağışlar birçok kentte dere taşmaları ve benzeri olaylarla sele yol açtı. Ancak dört mevsimin bir arada yaşandığı ülkemizde yine aynı birbirleriyle tezat görüntüler objektiflere yansıdı. Antalya Konyaaltı'nda dün yazdan kalma bir günün keyfini çıkaranlar denize girme fırsatını kaçırmadı. İstanbul'un Kâğıthane ilçesinde bulunan Cendere Deresi taşınca ise sürücüler mahsur kaldı. Yetkililer iş makineleri ve itfaiye araçlarıyla sel sularıyla boğuşan mahsur vatandaşları kurtardı.

YAĞIŞLARA BİR GÜN ARA
Öte yandan İstanbul'a dün yılın ilk karı yağdı. Kartal ve Pendik ilçelerinin yüksek kesimlerinde kar yağışı gözlemlendi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre yağışlar bugün ara verecek. Yurdun büyük bölümü güneşli ve parçalı bulutlu havanın etkisinde kalacak. Ancak yarından itibaren yağmur ve kar yeniden tüm yurtta etkisini gösterecek. Yarın özellikle batı bölgeleri yeniden yağışlı havanın etkisine girecek. Marmara, Batı Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de görülecek yağışlar özellikle Akdeniz bölgesinde gök gürültülü ve sağanak şekilde olacak. Yurdun geri kalanında güneşli hava hâkim olacak.

DERE YATAĞINDA BİNA ÇÖKTÜ
İstanbul Beykoz'da aşırı yağışlar nedeniyle dere yatağında meydana gelen toprak kayması sonucu 3 katlı bir bina çöktü. Binada oturan 12 kişi, çökmeden 5 dakika önce dışarı çıkarak faciadan kıl payı kurtuldu. Düzce'de yoğunluğunu artıran kar yağışı yüksek kesimlerde etkili oldu. D-100 karayolu Bolu Dağı Bakacak ve Karanlık Dere mevkilerinde kar yağışı sürücülere zor anlar yaşattı. Bingöl'de Nermig Tepesi'nde aşırı kar ve tipi nedeniyle kapanan yolda mahsur kalan 5'i çocuk 20 kişi 3 saatte kurtarıldı. Kar yağışı nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda 4 kilometre, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 3 kilometre TIR kuyruğu oluştu. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, kar yağışı görülen bölgelerde özellikle uzun araç sürücülerine, zincir takmadan yola çıkmama uyarısında bulundu.

YURTTA KARA KIŞ
Edirne'nin Lalapaşa ilçesinin Vaysal ve Kalkansöğüt köylerini birbirine bağlayan yol, kar ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı.
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahillerine demirleyen yerli ve yabancı bandıralı 29 şilep ve tanker, poyraz nedeniyle ayrılamadı. Amasya'yı Tokat'a bağlayan D-100 karayolu taşan sular ile dolunca trafik kilitlendi.
THY'nin İstanbul-Adıyaman seferini yapan TK- 732 sefer sayılı uçağı, sis nedeniyle Malatya Havaalanı'na iniş yaptı.
Zonguldak'ta fırtına nedeniyle ağaçlar arabaların üzerine devrilirken, Bartın'da evlerin çatıları uçtu.