Bodrum ve Antalya'da su baskını

Muğla'nın Bodrum ilçesinde etkili olan kuvvetli rüzgar yaşamı olumsuz etkiliyor.

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 16:42
ABONE OL
Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede rüzgarın saatteki hızı 40-45 kilometre arasında bulunuyor. Bodrum Kumbahçe ve Paşatarlası sahilindeki restoranların balkonları, yüksek dalgalar nedeniyle su altında kaldı.

YAĞIŞ VE FIRTINAYA DİKKAT!-5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

KAR KÖY YOLLARINI KAPATTI

ULUDAĞ'DA KAR BEREKETİ

EĞİTİME FIRTINA ENGELİ

İşletme sahipleri, restoranların balkonlarını temizledikten sonra rüzgar nedeniyle devrilen masa ve sandalyelerini de iç kısımlara aldı.

Bu arada, Bodrum Belediyesi'nden yapılan anonslarda, balıkçıların kuvvetli rüzgar nedeniyle tedbir almaları istendi.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, etkili olan rüzgarın bugün gece saatlerinden itibaren fırtınaya dönüşmesinin beklendiğini bildirdi.

BARAJ KAPAKLARI AÇILDI, MANAVGAT IRMAĞI KENARINDAKİ CAFE ŞAMDAN SULAR ALTINDA KALDI

Antalya'nın Manavgat ilçesinde sabahın erken saatlerinde başlayan gök gürültülü sağanak yağış ilçede hayatı olumsuz etkiliyor. Manavgat ve Oymapınar barajlarında su bırakılması Manavgat Irmağı'nda su seviyesini yükseltti. Irmakta su seviyesinin yükselmesiyle birlikte Manavgat Balık Hali alt katında bulunan Cafe Şamdan üçüncü kez sular altında kaldı. İşletme içinde kalan bütün eşyalar ıslandı.

Cafe Şamdan İşletme Müdürü Zuhal Bakır, 3 su baskınında toplam zararlarının 150 bin TL olduğunu söyledi. Oymapınar ve Manavgat Barajı'ndan her zaman su bırakıldığında işletmelerinin sular altında kaldığını belirten Zuhal Bakır, hasar tespiti yaptırmak için sigorta yetkililerini beklediklerini ifade etti. Geçen yıl da işletmelerinin 4 defa su baskını yediğini belirten Bakır, "İşletmenin tüm eşyaları su içinde. İçeriye giremiyoruz. Masa, sandalye, oturma grubu takımları, şark köşesi, mutfak eşyaları sel suyuyla gitti. 10 gün önceki baskında da çoğu eşyalarımız kullanılmaz hale gelmişti. 3 baskında toplam zararımız 150 bin TL. İçeriden bir tek eşyamızı bile kurtaramadık." diye konuştu.

Gök gürültülü sağanak yağışlar, dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi'nin görüntüsünü olumsuz etkiledi. Şelale İşletme Şefi Tekin Başoğlu, su taşkının şelale kapısına kadar uzandığını ifade etti. Başoğlu, baraj kapaklarının açılacağını önceden bildikleri için sabaha kadar uyumayarak işletme içindeki tüm eşyaları çağlayan dışına çıkardıklarını ifade etti. Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte şark köşesindeki bazı minder ve mutfak eşyaları sel suyunun götürdüğünü belirten Başoğlu, zamanında tedbir aldıkları için masa, sandalye, butik ve hediyelik eşyaları kurtardıklarını söyledi. Başoğlu, "Bazı küçük mutfak malzemeleri dışında maddi bir kaybımız yok. Zamanında eşyaları taşıdığımız için eşyalarımızı sele kaptırmadık." diye konuştu.

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahin Merkezi verilerine göre ilçede gök gürültülü sağanak yağış 17 Aralık tarihine kadar etkili olacak. İlçede en yüksek hava sıcaklığı 19, en düşük ise 7 derece olacağı belirtildi. Nispi nem oranı ise yüzde 47 ile 94 oranında olacağı ifade edildi.

Öte yandan Manavgat Botçular Derneği(MBD) Başkanı Ramazan Taş, ırmakta su yükselmesine karşı botçuları uyardı. Taş, botların sel suyunda akıntıya kapılmaması için sıkı sıkıya bağlanması gerektiğini söyledi.