'Dikkat tavşan ve kaz çıkabilir'

Karabük Üniversitesi Balıklar Kayası yerleşke alanında bulunan yolda 'Dikkat tavşan ve kaz çıkabilir' ibaresinin yazıldığı trafik levhası dikkat çekiyor.

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 15:11
ABONE OL
Üniversite Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, gençliğe doğa ve hayvan sevgisini aşılamak için mini bir hayvanat bahçesi kurduklarını söyledi. Uysal, "2007 yılında 10 çeşit hayvanın olduğu mini bir hayvanat bahçesi kurduk. Amacımız öğrenci arkadaşlarımıza doğa ve hayvan sevgisini aşılamak. Bu hayvanlar arasında çeşitli cins kaz, ördek, tavuk ve tavşan bulunuyor." diye konuştu.

Hayvanları doğal ortamlara bıraktıklarını kaydeden Uysal, "Yoldan araçlarda geçiyor. Hatta yol biraz eğimli olduğu için araçlar hız yapıyor. Hem hızı kesmek, hem de öğrenci ve hayvanlara zarar gelmesini önlemek için hız kesici bariyer koyduk." dedi.

Yola karşılarına kaz, ördek ve tavşan çıkabileceğini gösteren trafik levhası astıklarını ifade eden Uysal şunları söyledi; "Bu levha belki Türkiye de ve dünya da bir ilk. Bu levhayı gören bazı sürücüler bazen şaşırıyor ve burada tavşan ve kaz mı var diye merak edip soruyorlar. Bizde onlara hayvanat bahçemizi gösteriyoruz."