Karnından 4 kilo ur çıktı

Niğde'de karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kadının karnından 4 kilogram ağırlığında ur çıktı.

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 14:47
ABONE OL
Niğde Dr. Doğan Baran Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran 36 yaşındaki kadının karnında bulunan ur, başarılı bir ameliyatla alındı.

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Boz, konuyla ilgili açıklamasında, 34 yaşında, bir çocuk annesi olan hastanın, şiddetli karın ağrısı şikâyetiyle acil servise geldiğini belirterek, "Burada yapılan muayene ve tetkikler neticesinde hastamızın karnının içerisinde büyük kütlenin olduğunu tespit ettik. Kistin büyük olması ve şiddetli karın ağrısı yapması neticesinde hastamız acil olarak ameliyata alındı. Ameliyat sonrasında hastamızın karnından deniz topu büyüklüğünde 4 kilogram ağırlığında bir kist çıkarttık." dedi.

Hastanın 3 gün yattıktan sonra taburcu edildiğini anlatan Dr. Boz, hastanın sağlığına kavuştuğunu kaydetti. Ameliyatta alınan kisti patolojiye gönderdiklerini ifade eden Dr. Boz, "15 gün sonra patoloji sonucu gelecek. Bu tür kistler genellikle genç bayanlarda görülmemektedir yaşlı hastalarda daha çok görülmektedir. Genç yaşta olan hastalarda görülen kistler genellikle iyi huylu olmaktadır." şeklinde konuştu.

Bu tür büyüklükte olan kistlerin ameliyatlarının üniversite hastanelerinde yapıldığını belirten Boz, şöyle devam etti:

"Acil olması nedeniyle hastamızı derhal ameliyata aldık, yaklaşık üç saat süren başarılı bir ameliyatın ardından hastamızın sağlık durumu iyi. Hastanemizde tıbbi imkânlarımızın olması ameliyatımızın başarılı geçmesinin en büyük nedenlerinden birisidir."