Sapanca Gölü'nde su seviyesi yükseliyor

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin son yağışlarla birlikte 31.21 metre seviyesine yükseldiğini söyledi.

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 17:53
ABONE OL
Rüstem Keleş, yaptığı açıklamada, ekim ve kasım ayında 31 metre seviyesine kadar düşen göldeki su seviyesinin son yağışlarla birlikte artarak 31.21 metre seviyesine yükseldiğini belirtti. Yağışların gölün su kalitesi için çok önemli olduğunu ifade eden Keleş, "Göldeki gelişmeler olumlu." dedi.

Gölün en yüksek kotunun (metre) 32.18. olduğunu kaydeden Keleş, gölün kapaklarının henüz açılmadığını dile getirdi. Keleş, "Aralık ayından itibaren göldeki su seviyesi yükselmeye başlar. Gölün kapaklarını henüz açmadık. 32 kodunu geçmeden de açmıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu meteorolojik veriler gerçekleştirse kar ve yağmur yağışıyla göldeki su seviyesi hızlı bir şekilde artacaktır." dedi.

Çark Deresi'ne Sakarya Nehri üzerinden su verildiğini anlatan Keleş, "Çark Deresi şu an Sakarya Nehri'nden besleniyor. Deredeki ekolojik hayatı korumak için Sakarya Nehri ile Çark Deresi arasında bağlantı yapmıştık. Bu sayede deredeki ekolojik sürdürülebilirliği sağlıyoruz. Nehirden aktarılan suyla derenin su seviyesini muhafaza ediyoruz. Bu şekilde gölden su vermemiş oluyoruz. Gönül ister su bol olsun Çark deresini gölün suyu ile besleyelim. Ama bu mümkün olmuyor." diye konuştu.