Yerin altında acı üstünde vurgun

Eski Genel Maden-İş Sendikası Başkanı, efsanevi sendikacı Şemsi Denizer'in kardeşi Ramazan Denizer, yolsuzluk suçlamasıyla hâkim karşısına çıkacak

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Türkiye, 19 can alan grizu faciasıyla kavrulurken, maden işçilerinin haklarını savunmak için kurulan Türk-İş'e bağlı Genel Maden-İş Sendikası'nda büyük bir yolsuzluk ortaya çıktı. Efsanevi işçi lideri Şemsi Denizer'in kardeşi Ramazan Denizer, başkanı olduğu sendikanın kasasını boşaltmakla suçlanıyor. Boyutları 5 milyon 400 bin lira olarak belirlenen yolsuzluğun gelişimi şöyle: Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a "Çankaya'nın şişmanı, işçinin düşmanı" diyerek kafa tutan Şemsi Denizer, 1999'da Zonguldak'ta korumasının silahından çıkan kurşanlara hedef oldu. Türkiye'yi yaralayan bu suikastın ardından sendika üyeleri, "Yerli Valesa" Denizer'in kardeşi Ramazan Denizer'i "Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanlığı" koltuğuna oturttu.

HESAP GÜNÜ BUGÜN

Ancak, zaman içindeki icraatlar başkanla işçilerin arasını açtı. Ramazan Denizer 2008 sonunda görevi devretti. Lüks harcama ve yolsuzluk dedikoduları üzerine bir ay önce Zonguldak'a giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı müfettişler, sendikayı mercek altına aldı. Sendikanın muhasebe kayıtlarını inceleyen müfettişler, inanılması güç vurgunla karşılaştı. Denizer, şimdiki Mali Sekreter Muharrem Sarıçam, Denizer'in kızı Ayça Turan, Muhasebe Müdürü Hicran Kaya ve muhasebe memuru Nuri Topçu "Güveni kötüye kullanma" ve "Özel belgede sahtecilik" iddiasıyla bugün mahkemeye çıkacak.

NEYLE SUÇLANIYOR?
Ankara'daki işçi misafirhanesini 1 milyon 300 bin TL'ye TES-İŞ Sendikası'na sattı, daha sonra aynı misafirhaneyi 1.5 milyon TL'ye geri aldı.
Sendikada çalışan işçileri odasına çağırarak "Size mesai yazdıracağım, parayı ben alacağım" dedi. Karşı çıkan olursa işten atmakla tehdit etti.
Yakın mesai arkadaşı, sendikanın mali sekreteri Ramazan Sarıçam'a bir bankadan 62 milyon lira kredi çektirdi. Daha sonra bu borcu da inkâr etti.