Civcivlerini kurtarmaya çalıştı

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 22:32
ABONE OL
Muğla'nın Marmaris ilçesinde sağanak yağış nedeniyle, Hisarönü köyündeki yaklaşık 100 evi su bastı, tarım arazileri zarar gördü.

Alınan bilgiye göre, ilçede dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, bugün etkisini artırarak sağanağa dönüştü. İlçe merkezinde küçük taşkınlar yaşanırken, Hisarönü köyünde dere yataklarının taşması nedeniyle su baskınları meydana geldi.

Değirmenyanı Mahallesi'ndeki birçok evin ve tarım arazileri su taşkınlarından zarar gördü. Köylüler, taşkında çok sayıda kümes hayvanının telef olduğunu anlattı.

Bu arada, 11 yaşındaki Özcan adındaki çocuk, evinden getirdiği şişme botunu sel sularının üzerine koydu. Bota binen çocuk, mahsur kalan civcivlerini kurtarmaya çalıştı. Çocuk, 5 civcivinden 1'ini kurtarabildi.

Hisarönü Köyü Muhtarı Mehmet Çelikalp, yaptığı açıklamada, su taşkınları nedeniyle köylerin büyük zarar gördüğünü ve hasar tespit çalışmalarına başlandığını söyledi. Yaklaşık 100 evin zarar gördüğünü belirten Çelikalp, ''Sel felaketinden en fazla Değirmenyanı mahallemiz etkilendi. Bir hafta önce de şiddetli yağışlar olmuştu ama bu defa çok fazla etkilendik. Onarım çalışmalarını yapıyorduk ancak bu selle yaptığımız çalışmalar boşa gitti. 3 mahallemize bir haftadır su veremiyorduk, bu sel nedeniyle döşediğimiz borular zarar gördüğü için bir süre daha içme suyu olmayacak'' dedi.
Köylüler ise yağmur suyu kanallarının yeterli sayı ve büyüklükte olmadığı için evlerini su bastığını iddia etti.

Yetkililer, köydeki zarar tespit çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.