Denizde hayat mücadelesi

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 18:40
ABONE OL
İzmir'de, sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Karaburun ilçesine ulaşımı sağlayan karayolunda bir köprünün su baskını nedeniyle çökmesi ulaşımı aksatırken evleri ve işyerlerini su bastı.

Sel baskınında yaşam mücadelesi veren vatandaşlar hiçbir yetkilinin gelmediğini ve selden kendi imkanlarıyla yüzerek kurtulduklarını iddia etti.

İzmir'de dün geceden itibaren başlayan yağış sabah saatlerinde etkisini artırırken, Karaburun ilçesine ulaşımı sağlayan karayolunda bir köprünün çökmesi ulaşımı aksattı.

Urla ilçesine bağlı Balıklıova köyünde bulunan Köyiçi Köprüsü yoğun yağış nedeniyle oluşan su baskını neticesinde yıkıldı. Köprünün yıkılmasıyla İzmir-Karaburun karayolu trafiğe kapandı. Yıkılan köprüden dolayı yollarına devam edemeyen araçlar köyün içindeki yollardan dolaştırılarak ulaşım sağlanmaya çalışıldı.

DENİZDE HAYAT MÜCADELESİ
Balıklıova'da bulunan köprünün hemen yanında bulunan bir kasap dükkanı ve dükkanın üzerinde bulunan evler de hasar gördü. Su baskını sırasında kasap Mehmet Menekşe, yıkılan köprü ile beraber sel sularına kapılarak denize sürüklendi.

Sabah saat 07.00 sıralarında meydana gelen olayda Mehmet Menekşe üç saat boyunca denizde ölüm kalım savaşı verdi. Olayın sabah erken saatlerde meydana gelmesi nedeniyle çevrede kimsenin bulunmaması Mehmet Menekşe'yi zor durumda bıraktı. Yüzme bilmeyen Menekşe, denize
sürüklenen kalaslara tutunarak yaklaşık üç saatlik bir çabanın ardından kıyıya çıkabildi.

Balıklıova İskelesi'nden karaya çıkan Mehmet Menekşe, "Beni Allah korudu. Verilmiş sadakam varmış. Yüzme bilmiyorum. Bir kalasa tutunarak kıyıya gelebildim" dedi. Çevredeki vatandaşlar 1960 yılında yaşanan bir sel sonrası aynı köprünün yıkıldığını belirterek o tarihten bu yana ilk defa böyle bir yağış olduğunu söylediler.

Yağış nedeniyle Balıklıova İlköğretim Okulu da sular altında kalırken, olayın erken saatlerde olmasının muhtemel can kaybını önlediği belirtildi. Okulun servis şoförü Fehmi Doğan Partal; sabah ilk evden çıkanlardan biri olduğunu belirterek "Kahvehaneye gelip çayımı içtikten sonra öğrencileri almak için yola çıktım. Tam köprünün oraya geldiğimde köprü yıkıldı. 15 metrelik köprünün üzerinde olabilirdim. Bu olay daha geç saatlerde olsa çok can kaybı yaşanırdı" dedi.

Yaşanan olayı anlatan bir vatandaş; "Bir anda sular yükselmeye başladı. Herkes birbirine haber vermeye başladı. Yerden bir metreden fazla su yükseldi. Tüm yetkililere haber verdik. Ancak kimse bizi kurtarmaya gelmedi. Evden çoluk çocuk yüzerek çıktık, devletten sadece canımızı kurtarmasını istedik" diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediye İtfaiyesi ve AKS 110 ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürmeye devam ederken, yolun trafiğe açılması için yapay bir köprü getirileceği öğrenildi.