Eleştirmenler değerlendirdi

Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
ATİLLA DORSAY
Görkemli bir masal
"Filmi muhteşem buldum. Üç boyutlu olmasının katkısıyla önümüzde görkemli bir masal dünyası açıyor. Tabii bu teknolojinin arkasında, ABD'nin çağımızda çeşitli ülkelere yaptığı müdahalelerin ve açtığı savaşların bir alegorisini de yapıyor denebilir."

UĞUR VARDAN
ABD istilası uzayda

"Yönetmen Cameron daha önce Titanik'i kurtaramamıştı.
Şimdi evreni kurtarıyor! İster Kızılderililer, ister Iraklılar olarak algılansın; ABD yine bir yerleri istila ediyor. Bu hikâye gayet bildik. Ama film bu bildik hikâyeyi yeni bir teknoloji ile anlatıyor."

YEŞİM TABAK
Teknoloji parkı

"Seyirciyi afallatmaktan ziyade yönetmenleri kıskandıracak bir film. Aşina olduğumuz tekniklerin kusursuz birleşimi ve uygulaması. 'Devrim' değil de çok uzun bir 'teknoloji parkı.' Avatar aynı zamanda popüler sinemanın oyuncusuz günlere bir adım daha yaklaşması."

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR
Sorusu: İnsan nedir?

"Film sömürgecilik ve ABD'nin teröre bakışı gibi konularda önemli şeyler söylüyor. Biraz sinemasal klişelerden destek alsa da sonuç olarak konuyu iyi toparlıyor. Çevre ve evrenle bütünleşmek gibi konular filmi biraz ağırlaştırıyor ama 'İnsan nedir' sorusunu eğlenceli bir görsellikle sunuyor."