Haliç metro geçiş köprüsü ayaklanıyor

Metro köprüsünün inşaası start alıyor. Köprü ayakları için İspanya'dan getirilen çelik boru kazıkların çakılmasına önümüzdeki hafta başlanacak

Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
İstanbul Metrosu'nun en önemli geçiş güzergâhlarından Haliç metro geçiş köprüsünün inşaası için start veriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin köprü inşaatında kullanılmak üzere Portekiz'de imal ettirilen platform ve çelik boru kazıkların çakılma işlemlerine önümüzdeki hafta başlanacak. Haliç metro köprüsünde kullanılmak üzere imal edilen 13 parça çelik kazık, geçtiğimiz hafta gemiyle Portekiz'den getirilmişti. Parça parça suya indirilen kazıklar, Beyoğlu yakası sahiline yüzdürülerek muhafazaya alındı. Köprü ayaklarının temel elemanlarını oluşturulacak kazıklar 4'lü,5'li ve 9'lu gruplar halinde çakılarak, üzerine köprü inşa edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgilere göre, teknik hazırlıkların tamamlanmasının ardından önümüzdeki hafta kazık çakma işlemlerine başlanacak. 2010'un Şubat ayında tamamlanması beklenen sevkiyattan sonra köprü inşaatına kademeli olarak geçilecek.

KÖPRÜ İNŞAASI ŞUBAT'TAN SONRA
İstanbul Metrosu, inşa edilen köprüyle Unkapanı'na ulaşacak ve oradan kazısı tamamlanmış tünelle Şehzadebaşı, Aksaray istikametinden Yenikapı'ya ulaşarak burada Marmaray ile entegre olacak. Metro böylece Kartal-Kadıköy hattına da bağlanacak. Beyoğlu bölgesinde ise Şişhane-Taksim- Hacıosman hattına bağlanacak olan metro hattı, daha sonra da Havalimanı-Olimpiyatköy-Başakşehir hattı ile entegre olacak.