Kuvvetli kar uyarısı

Meteoroloji, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Muş, Hakkari ve Şırnak'ta yoğun kar yağışı uyarısında bulunuldu.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:23
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin güney, iç ve batı kesimleri yağışlı havanın etkisinde kalacak. Yağışların; Güney Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde ülkemizin doğu kesimlerinde buzlanma ve don hadisesi görülecek.
HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, akşam saatlerinden sonra Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'nun doğusunda kuvvetli, Güney Ege ile Akdeniz'de kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

METEOROLOJİDEN UYARILAR

KUVVETLİ KAR UYARISI:
Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Muş, Hakkari ve Şırnak'ta kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bu akşam saatlerinden itibaren Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Muş, Hakkari ve Şırnak'ta yoğun kar yağışı uyarısında bulunuldu. Açıklamada, ulaşımda aksama ve yol kapanması olayları yaşanabileceğinden dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Güney Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bugün sabah saatlerinden itibaren Güney Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunuldu.
Açıklamada, oluşması muhtemel ani sel, su baskını ve yıldırım gibi olaylara karşı dikkatli olunması istendi.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Sabah saatlerinde ülkemizin doğu kesimlerinde buzlanma ve don hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Güney Ege ile Akdeniz'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması v.b.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar bölge geneli yağmur ve sağanak, kıyı kesimleri gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin güney ve kıyı kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; kıyı kesimler ile, Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, kuzeydoğusu karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar bölgenin doğusunda güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Bolu, Zonguldak, Düzce ve Karabük çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Bolu ve Karabük'ün yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görülecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısı (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Muş, Bitlis, Şırnak, Van ve Hakkari) yağışlı geçecek. Yağışlar; Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, Erzurum, Erzincan, Bingöl, Tunceli, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.