Sağlık Bakanlığı'ndan aşı açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de hamileler için kullanılan H1N1 aşısının etkisiz olduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Haberde bahsi geçen üretim yeri ABD olan aşıyla, ülkemizde kullanılan aşı aynı değildir." denildi.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 16:57
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de hamilelere yapılan pandemik grip aşısının ABD'de yapılan testlerde etkisiz çıktığına ilişkin haber üzerine, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, üretici firma tarafından sadece ABD'deki 6-35 aylık çocukların aşılanmalarında kullanılan ve erişkin aşılarına göre yarı doz antijen içeren aşının dört serisindeki antijen miktarının olması gereken değerden daha düşük bulunduğu ve yaklaşık 800 bin doz aşının sahadan geri çekildiği hatırlatıldı.

Geri çekme işlemi yapmakla beraber, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yapılan açıklamada; aşının güvenliği ile ilişkili herhangi bir sorun bulunmadığı, geri çekilen aşıdan yapılan çocuklarda istenen bağışıklık cevabının sağlanmasında herhangi bir sorun olmadığı; bu çocuklara bir doz daha aşı uygulamasına gerek olmadığı açıklaması da yapıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, "Haberde bahsi geçen üretim yeri ABD olan aşıyla ülkemizde kullanılan aşı aynı değildir. Ülkemizde gebelerde uygulanan pandemik grip aşısı erişkin aşısı olup, üretim yeri Fransa'dır ve antijen miktarı daha farklıdır." denildi.

Türkiye'de kullanılan aşıların her serisinin, kullanıma sunulmadan önce Refik Saydam Hıfzıssıha Merkezi tarafından biyolojik kontrole tabi tutulduğuna dikkat çekildi. Gebelere halen uygulanan aşının da kullanıma sunulmadan önce antijen miktarı ve etkinliği dahil kontrol edildiği ve herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi:

"Pandemik grip gebe ve lohusalarda ağır ve ölümcül seyredebilen bir hastalıktır. 14.12.2009 tarihi itibariyle ülkemizde 27 gebe ve lohusa pandemik grip sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Hastalıktan korunmanın en etkili yöntemi aşılanmadır. Böyle hassas ve hayati önem taşıyan bir konuda bakanlığımıza doğrulatma gereği duyulmadan, özensiz haberler yapılması, hastalığın en ağır ve ölümcül seyrettiği gruplardan olan gebelerde kafa karışıklığı oluşturarak aşıya karşı güveni sarsmaktadır. İnsan hayatının söz konusu olduğu bu süreçte daha duyarlı olunması gereğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz."

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...