SGK'da 'anlaşmalı aşk' tartışması

Eşiyle 30 yaş farkı olan kadına "aşkınız muvazaalı" diyen Sosyal Güvenlik Kurumu'na, kadın derneklerinden tepki: Kanun önünde herkes eşit. 60 yaşın üzerindeki erkek evlenirken "akli dengesi yerindedir" raporu alsın

Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kocasıyla arasında 30 veya daha fazla yaş farkı bulunan kadınlara, 'aşkınız muvazaalı (anlaşmalı)' demesi ve maaşlarından kesinti yapması Anayasa Mahkemesi'nin önüne geliyor. Emsal dava, 1995'te evlendiği Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Hikmet Şimşek'ten 40 yaş küçük olan ressam Nihal Ersöz'e ait. Şimşek 2001'de ölünce, SGK, 71'inci madde gereği maaşın sadece yüzde 25'ini Nihal Ersöz'e bağladı. Söz konusu madde, 1 Haziran 2008'de yürürlükten kaldırıldı. Nihal Ersöz de, "yeni düzenlemenin maaşına uygulanması" talebiyle, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Ancak Genel Müdürlük, "maaşların ödenmesinde ilgili yasanın değil, 5510 sayısı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun dikkate alındığını" belirterek, Şimşek'in talebini reddetti.

'KADINLAR MAĞDUR'
Bunun üzerine Nihal Ersöz, konuyu mahkemeye taşıdı. Ankara 9. İdare Mahkemesi 71. maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. SGK'daki 'anlaşmalı aşk' maddesiyle ilgili kadın örgütleri şu yorumları yaptı:
Aydeniz Tuskan (İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı): Kanun önünde herkes eşitse, SGK'da maaş kesintisi diye bir şey olamaz. Evlenen erkeğin yaşı 60'tan büyükse, belki akli dengesine de bakılarak, hür iradesiyle bu evliliği yaptığına dair sözleşme yapılabilir.
Hülya Gülbahar (KADER Başkanı): Evlilikte eşler arasındaki büyük yaş farkı Türkiye'nin gerçeği. Bu evlilikler servet ve gelir açısından güçlü pozisyondaki erkeklerin keyfi için yapılıyor. Bu durumdaki kadınların yasalarla bir kez daha mağdur edilmesi kabul edilemez.