Şikeci olduğundan haberim yoktu

Şike iddialarının odağındaki Colin Kazım, Fotomaç'ın haberine göre yönetimle konuştu: "Arkadaşımın bir arkadaşı ile görüştüm. Şikeyle ilgisini bilmiyordum." İddiaya göre yönetim "Tesislere gelme" dedi

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
SABAH'ın, Avrupa'da yüzyılın şike skandalına ilişkin dizisi ve ortaya çıkan çarpıcı detaylar Türkiye'yi sarsmaya devam ediyor. Son iddia ise Fenerbahçeli yöneticilerin, "Kesinlikle irtibatı yok" diyerek yalanladığı şike iddialarını, futbolcu Colin Kazım'ın itiraf ettiği... Önceki gün Samandıra Tesisleri'nde sorgulanan Colin Kazım'ın, "Evet şike şebekesinden bir kişiyle görüştüm" itirafında bulunduğu iddia edildi. Söz konusu habere imza atan Fotomaç gazetesinin Fenerbahçe muhabiri Emre Bol, gelişen olaylardan sonra, kulübün Colin Kazım için Avrupa'da kulüp arayışına girdiğini savundu. Muhabir Bol'a göre, Samandıra Tesisleri'nde yaşanan sorgulama süreci şöyle gelişti:

ÇAPRAZ SORGU
Milli futbolcu Colin Kazım, önceki gün saat 10.30'da Samandıra Tesisleri'ne geldi. Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım, Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ve Sportif Direktör Aykut Kocaman tarafından 3 saat boyunca çapraz sorguya alınan milli futbolcuya sorulan ilk soru, "Şikeye bulaştın mı" oldu. Kazım, Bochum Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede adı geçen şike çetesinden bir kişiyle görüştüğünü itiraf etti. "Görüştüğüm kişi, arkadaşımın arkadaşıydı. Şikeyle ilişkisi olduğunu o zaman bilmiyordum. Şike operasyonu başladıktan sonra bunu öğrendim" diyen ünlü futbolcu, "Bu kişiyle hangi konuyla ilgili görüştün" sorusunu ise yanıtlamayarak, "Adımı temizleyeceğim" demekle yetindi. Toplantı sırasında sergilediği umursamaz tavrıyla Başkan Aziz Yıldırım'ı çileden çıkaran Kazım, Yıldırım'ın, "Ortalık yatışıncaya kadar tesislere girme" talebini, "Bu talebi bana yazılı verin" diye yanıtladı. Bu diyalogdan sonra, tesislere girip girmeme kararı Kazım'a bırakıldı. Öte yandan SABAH'ın, Tubingen Emniyet Müdürlüğü kayıtlarından edindiği bilgiye göre, Fenerbahçeli Colin Kazım'ın adı, şike dosyasında iki ayrı yerde geçiyor. İddiaya göre, geçtiğimiz 14 Temmuz Salı günü oynanan Ulm-Fenerbahçe hazırlık maçından birkaç gün önce, İngiltere'de yaşayan ve şike şebekesiyle bağlantısı olduğu iddia edilen bir Sırp vatandaşı, Almanya'da yine şebekeyle bağlantısı olan bir Türk'ü aradı. İlk görüşmede, "Fenerbahçe maçını 'bizim Kazım' ayarladı" diyen şebeke mensubunun, aynı gün aynı kişiyle yaptığı ikinci görüşmede ise "Fenerbahçe'den Kazım'ı ayarladık" ifadesi dikkati çekti.

F.BAHÇE: BELGE YOK

Fenerbahçe Kulübü yöneticileri Ali Koç ve Şekip Mosturoğlu da, SABAH'ın ortaya çıkardığı şike skandalıyla ilgili dün bir basın toplantısı düzenledi. Asbaşkan Ali Koç, "2006 yılında yine bir Cihan Oskaya olayı yaratılmıştı. Oradaki hadise iyi ki de olmuş diyoruz çünkü camiamız kenetlenmiş ve 100. yıl şampiyonluğumuz gelmişti. Ben bu olayı da gelecek şampiyonluğumuzun habercisi olarak görüyorum" dedi. Koç, Kazım'ın tesislere giriş yasağı olduğuna ilişkin iddiaları ise şöyle yanıtladı: "Futbol kulübüyle ilgili kararlar, teknik direktörümüz ve Aykut hoca tarafından karar verilir. Kazım suçsuz demiyoruz. Fakat Kazım özelinde Fenerbahçe'yi tartışıyoruz ama resmin büyüğü arkada duruyor ve kimse ona bakmıyor."

'ŞU AN İÇİN MASUM'
"Kimse suçu ispatlanana kadar suçlu sayılamaz" diyen Asbaşkan Şekip Mosturoğlu da "Haber kaynağının anlattığına göre, bir konuşmada Kazım'ın adının geçtiği not edilmiş ama bunun da belgesini görmediğimiz için doğrulayamıyoruz" diye konuştu. "Türkiye'de yasadışı bahis oynanmıyor" demenin aymazlık olacağının altını çizen Şekip Mosturoğlu konuşmasında şunları söyledi: "Kazım şu an herkes kadar masum. TFF geçtiğimiz cuma günü Bochum Savcılığı'ndan belge istedi ama ulaşamadı. En geç ocak, şubat ayına kadar bu belgeler gelecek. Hem TFF hem de biz bu konuda gereğini yapacağız. Bizde ikinci isim de var. Fakat ikinci isim birincisinden daha da şüpheli. Haberin kaynağı, 'Konuşan şahsın kullandığı isim tutuklu sanığın kardeşi olabilir' dedi bize. Yani isim benzerliği olabilir. Çıkan haberler, haber kaynağının A4 kağıdına yazdığı notlardan ibaret. Kazım bize, 'İmajımla ilgili her türlü olumsuzluğu değiştirebilirim. Ama herkes bana şüpheyle bakacak artık' dedi."

KAZIM MEDYAYA DAVA AÇIYOR

ERCAN SAATÇİ, FENERBAHÇE'NİN BAŞKANI MI?

KAZIM AZİZ YILDIRIM'LA GÖRÜŞTÜ

ŞİKEDE BÜTÜN YOLLAR COLİN KAZIM'A ÇIKIYOR

FENERBAHÇE'DE GRUP SEKS SKANDALI