'Yüzyılın filmi'ne küresel gala

Sinema dünyasında "yüzyılın filmi" olarak tanımlanan, tarihin en yüksek bütçeli filmi "Avatar" tüm dünyayla birlikte bu cuma Türkiye'de de gösterime giriyor

Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
ABD'li ünlü yönetmen ve yapımcı James Cameron'un hazırlıklarına 1994'te başladığı, ancak o zamanki teknik yetersizlikler yüzünden çekimini 21'inci yüzyıla bıraktığı, tüm dünyada merakla beklenen "Avatar" adlı sinema filmi cuma günü gösterime giriyor. Sinema dünyasında "yüzyılın filmi" olarak adlandırılan Avatar için dün, İstanbul'da basına özel gösterim yapıldı. Türk eleştirmenler filmi beğendi.

YÜZDE 60'I DİJİTAL

Bugüne kadar çekilmiş "en yüksek bütçeli film" olarak adlandırılan Avatar, 3 boyutlu (3D) sinema tekniklerindeki en son teknolojiyle üretildi. Yüzde 60'ı dijital görüntülerden oluşan filmde gerçek çekimlerle bilgisayar animasyonları yeni bir teknoloji aracılığıyla birleştirildi. Bu teknoloji, oyuncuların en küçük hareket ve mimiklerinin dahi bilgisayar animasyonlarına aktarılabilmesini ve böylece "yaratıkların" olağanüstü gerçekçi görünmesini sağladı. Başrollerini Sam Worthington, Sigourney Weaver, Zoe Saldana, Giovanni Ribisi ve Michelle Rodriguez'in paylaştığı "Avatar" 2154 yılında, Dünya'nın kaynaklarının tükendiği bir zamanda Pandora adlı uyduda geçiyor. Pandora, mavi insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş Na'vi halkına ev sahipliği yapıyor. İnsanlar, Pandora'nın havasını soluyamadığı için, akıl bağlantısı aracılığıyla kontrol edilebilen insan ve Na'vi karışımı "Avatar"lar üretiyor. Avatar programına gönüllü olan felçli denizci Jake Sully, bir Na'vi prensesine âşık olup kendini insan ordusu ile Na'vi halkının arasındaki çatışmanın ortasında buluyor.

SAYILARLA AVATAR
Filmin bütçesi 230 milyon dolar ama tanıtım ve diğer masraflarla birlikte toplam maliyet 400 milyon doları aştı.
Filmde Na'viler'in konuştuğu dil, dil bilimciler tarafından uyduruldu.
Apple.com'da yayınlanan fragmanı 4 milyon kişi izledi.
Görüntülerin yüzde 60'ı bilgisayarla yaratıldı.