Çanakkale Boğazı'nda faciadan dönüldü

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptığı sırada arızalanan gemi, az kalsın faciaya sebep oluyordu.

Perşembe 17.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009 11:27
ABONE OL
Eceabat iskelesine yönelen geminin, içerisinde balıkçıların yattığı teknelere 3 metre kala balıkçı barınağı mendireğini yıkarak durması bir faciayı önledi.

Rusya'dan Cezayir'e 6 bin 900 ton gübre götüren ve 26 personeli bulunan Saint Vincent bandıralı ''Lady Juliet'' adlı 163 metre uzunluğundaki 12 bin 296 grostonluk yük gemisi, dün gece rotasından çıkarak Eceabat mendireğine çarptıktan sonra karaya oturdu. Çanakkale Boğazı'ndan gece saat 00.30 sıralarında geçiş yaptığı sırada boğazın en dar yeri olan Kilitbahir Kalesi önüne yaklaşmasına az bir mesafe kala kontrolden çıkan dev yük gemisi, büyük bir gürültü ile Eceabat iskelesi yanında bulunan 2,5 metre uzunluğundaki balıkçı mendireğine çarparak karaya oturdu.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

SEYİR HALİNDEKİ GEMİ KARAYA OTURDU

Gemide bir sızıntının oluşmadığı belirtilirken yaşanan kazada balıkçı mendireği önünde bağlı bulunan tekneler büyük tehlike atlattı. Kaza sonrası teknelerinden çıktıklarında 3 metre yakınlarında dev gemiyi gören balıkçılar geminin çarpma sonrası kıyıda deprem etkisi yarattığını söyledi.

Olay sonrası çok korktuklarını anlatan balıkçılardan 56 yaşındaki Sami Yıldız, "Saat yarım sıralarında burada bir gürültü ile kalktık. Teknede yatıyorduk. 5-6 arkadaş yatıyor burada. Ana baba günü oldu burası. Sarsıntı yaptı, neredeyse öbür tarafa geçiyordu. Verilmiş sadakamız varmış." dedi. Başka bir teknede yatan bir diğer balıkçı Mustafa Kara ise, "Biz de yatıyorduk kayıkta. Gürültüye kalktık ne oluyor diye. Deprem mi oluyor ne oluyor dedik. Biz dedik kayığı mı ters çevirdik. Tersimiz döndü yani." diyerek yaşadığı olayı korku içinde anlattı.

VALİ ATALIK: KAZADA CAN KAYBI YOK, ÇEVRE KİRLİLİĞİNE RASTLANILMADI

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Saint Vincent bandıralı yük gemisinin kaza yaptığı bölgeye giderek incelemede bulundu.

Vali Atalık, Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürü Ender Kurt, Müdür Yardımcısı Mehmet Taşpınar, Kıyı Emniyeti Çanakkale Müdürü İsmail Durgun ve Çanakkale Liman Başkanı Muhittin Gargılı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait ''KEGK-6'' adlı hızlı tahlisiye botuyla geminin kaza yaptığı bölgeye gitti.

Bir süre denizde incelemelerde bulunan Atalık, kazada can kaybının olmadığını, çevre kirliliğine rastlanılmadığını söyledi. Bölgede Kıyı Emniyeti ile Sahil Güvenlik ekiplerinin gerekli çalışmaları yürüttüğünü belirten Atalık, ''Ekiplerimiz görevlerinin başında. Konuyu takip ediyoruz. Şu anda tehlikeli bir durum söz konusu değil'' diye konuştu.

GEMİNİN BÖLGEDEN ÇEKİLEREK KURTARILMASI PLANLANIYOR

Çanakkale Liman Başkanı Muhittin Gargılı, Eceabat önlerinde karaya oturan geminin çekilerek kurtarılmasının planlandığını söyledi.

Gargılı, Ukrayna uyruklu 26 personelin bulunduğu yük gemisinin burnunun Eceabat mendireğine tamamen girdiğini ifade etti. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait dalgıçların geminin sualtı incelemesini yaptıktan sonra kurtarma çalışmalarına başlanmasının planlandığını belirten Gargılı, ''Geminin makinelerini pozisyonu gereği çalıştırmasına kesinlikle izin vermiyoruz. Bu nedenle geminin römorkörler yardımıyla çekilmesini planlıyoruz'' dedi.

Gargılı, sualtı işlemlerinin tamamlanmasının ardından, gemi kaptanıyla kurtarma protokolü imzalanacağını ve çalışmalara bundan sonra başlanacağını kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...