Kanser riski var ama hayat da kurtarıyor

Uzmanlar, ABD'de 29 bin kanser vakasına yol açan tomografi cihazını mercek altına aldı: 3-4 kez çektirmekle kanser olunmaz. Cihazın gerektiğinde hayat kurtardığı da göz ardı edilmemeli

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü'nün ABD'de 2007 yılında 70 milyon tomografinin 29 bin kanser vakasına yol açtığı bulgusu, gözleri tomografi cihazına çevirtti. Hastaların tomografi hikâyelerinin ülkemizde de parlak olmadığını ileri süren uzmanlar, bazı hastane ve doktorları gereksiz tomografi tetkiki istemekle suçladı. Bazı uzmanlar ise insan yaşamı süresince 3-4 kez çektirmekle kanser olunmayacağını, bu cihazın gerektiğinde hayat da kurtardığının unutulmamasını istedi. Tıp dünyasından uzmanların, normal bir röntgene göre 100 kat daha fazla radyasyon yayan bilgisayarlı tomografiyle (CT) ilgili görüşleri şöyle:

'Çocuklarda lösemiyi tetikliyor'
Prof. Dr. Erkan Topuz (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü): Tomografi cihazının zararlarını bir Türk hekim olarak defalarca anlattım. Özellikle çocuklara sıklıkla çektirilen tomografiler lösemiyi tetikliyor.
Doç. Dr. Andaç Argon (Sante Onkoloji Merkezi Onkolog ): İnsan yaşamında 3-4 tane tomografi çektirdiği için kanser olmaz. Ama bu bir risktir radyasyon verir. Hamilelere çektirmek istemeyiz. Evhamlı hastalar çok sık tomografi çektiriyor. Kanserli hastalarda sürelerini ayarlıyoruz. Bu süre tedavi sürecinde 2-3 daha sonra yılda en fazla bir kezdir.

'Masum bir tanı yöntemi değil'
Prof. Dr. Osman Erk (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Sorumlusu Üyesi): Hekimler, ilk tanı aracı olarak tomografiyi kullanıyor. Önce iyi bir fiziki muayene, sonra basit tetkiklere yönelmek lazım. Bütün bunlara rağmen tanı konulamıyorsa bilgisayarlı tomografiye başvurulmalı.
Prof. Dr. Tezer Kutluk (Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı): Hangi cihazın ne kadar radyasyon yaydığı, hangi organa ve dokuya ne kadar zarar verdiği doktorlar tarafından biliniyor. Halkımızın yapması gereken defalarca tetkikten çekinmesidir.

'Tiroit kanserini artırıyor'
Prof. Dr. Mustafa Yaylacı (Medical Park Hastanesi - Tıbbi Onkologu): İstatistiksel verilere göre tiroit kanserini artırıyor. Tomografinin birçok hayat kurtardığı da unutulmamalıdır.

Kanser Tedavisinde Büyük Adım

Zayıflığa dikkat

Noel baba kötü örnek

Eski başkan hayatını kaybetti

Murat Göğebakan kanseri yendi

Ölümün kıyısında

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...