Kar yolları kapattı

Hakkari'de etkili olan kar yağışı nedeniyle Hakkari-Şırnak kara yolu ulaşıma kapandı.

Perşembe 17.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009 16:37
ABONE OL
Hakkari'de dün akşam başlayan yağışın ardından kar kalınlığı kent merkezinde 10, yüksek kesimlerde 20 santimetreye ulaştı. Yağış nedeniyle Hakkari-Şırnak kara yolu ulaşıma kapandı.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

FETHİYE SELE TESLİM

ANTALYA'DA FELAKETİN ARDINDAN GÜNEŞ DOĞDU

Karayolları 114. Şube Şefliği yetkilileri, yolun ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Köylere Hizmet Götürme Birliği yetkilileri de kar ve tipi nedeniyle 15 köy ile 36 mezraya ulaşım sağlanamadığını, karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışmalarına başladığını kaydetti.

HAKKARİ'DE KAR YAĞIŞI NEDENİYLE YOLDA MAHSUR KALAN 4 ARAÇTAKİ 15 KİŞİ KURTARILDI

Hakkari'de etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kalan 15 kişi, 3 saatlik çalışmanın ardından kurtarıldı.

Geçitli köyünden Hakkari'ye gelen, aralarında 2 yolcu minibüsünün de bulunduğu 4 araç, dün akşamdan bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle Kaval Deresi mevkisinde mahsur kaldı. Yolcuların durumu telefonla yakınlarına bildirmesi üzerine harekete geçen İl Özel İdaresi Karla Mücadele ekipleri, kurtarma çalışması başlattı. Yaklaşık 3 saat süren çalışmanın ardından, 4 araçtaki 15 yolcu kurtarıldı.

KAR YAĞIŞI NEDENİYLE MUŞ VE TUNCELİ'DE 230 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Kar yağışı nedeniyle Muş'ta 80, Tunceli'de 150 olmak üzere toplam 230 köy yolu ulaşıma kapandı. Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Tunç, merkez, Ovacık, Nazımiye, Pülümür, Hozat ve Mazgirt ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 150 köyle ulaşım sağlanamadığını belirtti. Tunç, kapanan yolların açılması için 10 ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Yol ve Ulaşım Şube Müdürü Sadrettin Tunç ise yaptığı açıklamada, il genelinde etkili kar yağışı sebebiyle 80 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirterek, ekiplerin yolları ulaşıma açma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü kaydetti. Bazı bölgelerde kar yağışının etkisini artırması nedeniyle zaman zaman sıkıntılar yaşandığını ifade eden Tunç, ''Her türlü olumsuzluğa rağmen aralıksız çalışıyoruz. Ekiplerimiz söz konusu yolları en kısa sürede ulaşıma açacaklar'' dedi.

Bu arada, bölgede gece en düşük hava sıcaklığı ise eksi 4 dereceyle Ardahan ve Kars'ta ölçüldü. Bölgedeki diğer illerde gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları da Erzurum ve Erzincan'da eksi 3 ve Iğdır'da 1 derece oldu. Bugün beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının ise Ardahan'da 0, Kars'ta 1, Erzurum'da 2, Erzincan'da 4 ve Iğdır'da 7 derece olduğu bildirildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, merkezi Akdeniz üzerinde bulunan alçak basınç sisteminin etkisi altında olan bölgede, önümüzdeki 5 gün boyunca aralıklarla kar yağışının süreceğini belirterek, bu nedenle havanın kapalı olacağını ve dolayısıyla sıcaklıklarda bir düşüş beklenmediğini ifade ettiler.
Yetkililer, önümüzdeki haftanın ortalarından itibaren özellikle gece sıcaklıklarında düşüşlerle birlikte don ve ayaz görülebileceğini kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...