'Milli' heyecan ve umut

Nimet Abla bayisi şimdiden geleneksel kuyruklarıyla büyük ikramiye için şans dağıtıyor. Seyyar satıcılar ise oradaki biletler bittikten sonra sıranın kendilerine gelmesini bekliyor

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Eminönü'ndeki Nimet Abla bayisinin önü ana-baba günü. Milli Piyango'nun yılbaşı çekilişine henüz iki hafta olmasına rağmen işini şansa bırakmak istemeyen vatandaşlar bilet alabilmek için kuyrukta birbirini eziyor. Yanına oğlunu, kızını, yeğenini alan soluğu Nimet Abla'de almış. Az bir para değil vaat edilen; 30 milyon lira. Kimi, 'Çıksın da öyle düşünürüz ne yapacağımızı' , kimi 'para beni bozar biliyorum' diyor. Eminönü civarında dolaşan seyyar bayilerse Nimet Abla'daki kalabalığa bakıp, "Biz ikramiye değil, iş istiyoruz" diyerek dert yanıyor.

"PARA YOLDAN ÇIKARABİLİR"
Eylül Özdemir, üniversite öğrencisi. Turizm ve otelcilikte okuyor. İki yıldır bayiliği var, yılbaşından yılbaşına bilet satıyor. İlk bileti kendine almış Eylül. 'Çıksa ne yaparsın?' diye soruyoruz, biraz düşündükten sonra "Para psikolojisine asla güvenmiyorum ben. Çıkarsa hayallerimin hiçbirini yapmayabilirim. Onu cebime aldığım anda bambaşka biri olabilirim. Yoldan çıkma ihtimalim yüksek" diye yanıt veriyor. Geçen sene 500 bin liralık ikramiye çıkan bileti Eylül satmış. "Söz vermişlerdi çıkarsa yüzde 10'u benimdi güya. Hiç arayıp sormadılar bile" diyor. Bir de Nimet Abla'ya bu kadar ilgi gösterilmesine kırgın Eylül, "Bizdeki de aynı bilet" diye sitem ediyor.

"BÜYÜK İKRAMİYE BENİM"

Küçük Efe halasıyla gelmiş Nimet Abla'nın önüne. İlkokul birinci sınıf öğrencisi. Bileti o çekiyor halasının yerine. Halası Azize Öge, "Amortiler çıkıyor hep. Ama gelecek inşallah bu sene. Büyük ikramiye benim" diyor umutla. Reyhan Yazıcı 22 yıldır Milli Piyango bayisi. Önceleri dükkânı da varmış. Şimdi kapamış onları seyyar satıcılığa başlamış. O da korsan satıcılardan yakınıyor ve bilet alacakları uyarmadan da edemiyor: "Ruhsatsız satıcılar var. Onlar bizim işimize engel oluyor. Biletleri çok iyi kontrol edip alsınlar. Bayilerde mutlaka bir tanıtım kartı olmalı. Bu kartları ve biletlerin arkasındaki bayi damgasını çok iyi kontrol etsinler. Biz de, Nimet Abla'yla aynı yerden alınan biletleri satıyoruz. Bizi ezip Nimet Abla'ya gitmesinler." Her yıl süre daraldıkça ve pisayada bilet azaldıkça, sıkıntı yaşandığını da anlatan Reyhan Hanım, "Geçen yıl Nimet Abla'da bilet erken bitince. Bilet almak isteyenler kovaladılar beni buralarda. Bu yıl yanımda korumayla geleceğim yılbaşına yakın. Sıraya girmeden kimseye bilet vermeyeceğim. 15 bin liralık bilet aldım bu yıl. Gelinimden oğlumdan damadımdan topladım parayı. Ben daha çok toplu satışlardan kazanıyorum." Nimet Abla kuyruğundakiler sinirli biraz. Konuşmakta nazlanıyorlar. İsmini vermek istemiyor kimse. Uzmanların, psikologların "İkramiye beklentisi psikolojiyi bozabilir, fazla beklentiye girmeyin" uyarılarını hatırlatıyoruz onlara, "Bizim zaten psikolojimiz bozulmuş bozulacağı kadar" diyerek, aldırmıyorlar.