'Taş atalım diye 3 lira veriyorlar'

Diyarbakır'daki olaylarda polise taş atan çocuklar, bu kez polislerle sohbet edip türkü söyledi, niye taş attıklarını anlattı: 3 liraya atıyoruz

Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulları ve DTP'nin kapatılmasını gerekçe göstererek Diyarbakır'da gerçekleştirilen eylemlerde yine çocuklar ön saflardaydı. Çocuklar günlerdir taş attıkları polislerle dün bir araya geldi, sohbet edip birlikte türkü söyledi. Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bulunan Öğretmenler, Emek ve Lezgin Avcı caddelerinde yaklaşık 100 kişilik bir grubun ateş yaktığı ve slogan attığı yönünde gelen ihbar üzerine olay yerine sevk edilen polisler ile taş atan çocuklar bu kez farklı görüntüler sergiledi. Önce uzaktan polisleri izleyen çocuklar, adım adım polislere yaklaştı. Kısa süre sonra da polis ile çocuklar arasında koyu bir sohbet başladı. Polislerin kask ve kalkanlarını alan çocuklar, onlarla beraber türküler söyledi. Kısa sürede kaynaştıkları polis ağabeyleri ile poz veren çocuklardan bazıları, 3 lira karşılığında polise taş attıklarını belirtirken, çocuklardan bazılarının ise polise taş atmayı 'heyecanlı bir oyun' olarak algıladıkları ortaya çıktı. İşte miniklerin anlattıkları:

'ANNEM DUYSA BANA ÇOK KIZAR'
Serkan C. (13): "Benim babam yok. Annemin de buraya geldiğimden haberi yok. Duysa çok kızar. Bana 'Oku adam ol' diyor. Ama ben okusam bile para kazanamayacağımı biliyorum. Kürt olduğumuz için devlet buraya hiçbir şey yapmıyormuş. Ben de arkadaşlarımla onun için polise taş atıyorum. "
Ahmet T. (12): "Ablam bir gün önceki gösterilerde gözaltına alındı. Onun kötü biri olduğunu düşünmüyorum. Neden hapiste olduğunu da anlamıyorum. Daha önce de taş attım. Bir defasında beni yakalayıp çok dövdüler. Anama, bacıma küfrettiler. Ben de onlara taş atıyorum."
Zülküf K. (12): "Buraya bizim sokakta oturan ağabeylerle birlikte geldim. Onlar da polise taş atıyor. Mutlaka bir bildikleri var. Polise taş attığımda 'Bir şey olmaz mı?' diye sorduğumda bana, 'Onlar da bize bomba atıyor' dediler. Filmlerdeki, bilgisayar oyunlarındaki gibi çok heyecanlı. Ama bazen yakalanırım diye çok korkuyorum."